Giganci przemysłu zbrojeniowego łączą siły. Te wyrzutnie pocisków będą kolosalne

Dwaj światowi giganci, bo Lockheed Martin i Rheinmetall, nawiązali strategiczne partnerstwo w celu wspólnej produkcji broni, bez której wojna jest zupełnie inna. Ogłoszenie wspólnego wysiłku jest w gruncie rzeczy znaczącym wydarzeniem dla europejskiego przemysłu obronnego i to z wielu powodów.
Giganci przemysłu zbrojeniowego łączą siły. Te wyrzutnie pocisków będą kolosalne

GMARS, czyli europejski HIMARS. Te wyrzutnie pocisków będą wręcz kolosalne na tle amerykańskich dzieł

Lockheed Martin, znana doskonale na całym świecie amerykańska firma lotnicza i obronna, oraz Rheinmetall, czyli znany niemiecki producent w dziedzinie obronności, połączyły swoje siły, aby opracować i wyprodukować rodzimy system wyrzutni rakiet dla Europy. Współpraca ta ma więc na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania krajów NATO na zaawansowane i produkowane lokalnie rozwiązanie, które spełnia unikalne wymagania obronne kontynentu. To wspólne przedsięwzięcie stanowi kluczowy krok w kierunku zwiększenia samowystarczalności całego sojuszu w zakresie zdolności obronnych i zmniejszenia zależności od zagranicznych dostawców.

Czytaj też: Największa w NATO fabryka trotylu wystawiała wrażliwe dane jak na talerzu. Czytam i nie wierzę

Sojusz obiecuje wnieść do regionu najnowocześniejsze technologie, wiedzę i innowacje, dążąc do zapewnienia silniejszego i bardziej konkurencyjnego sektora obronnego wśród krajów NATO. Słusznie, bo w przeszłości europejski przemysł obronny w dużym stopniu polegał na sprzęcie i technologiach importowanych ze Stanów Zjednoczonych. Należy jednak podkreślić, że partnerstwo to nie ma na celu zerwania więzi z amerykańskimi dostawcami, choć i tak stanowi strategiczny krok w kierunku wspierania większej samowystarczalności w zakresie zdolności obronnych w Europie. Współpracując nad rozwojem i produkcją systemu wyrzutni rakiet, Lockheed Martin i Rheinmetall dążą do wzmocnienia europejskiej bazy przemysłu obronnego i zwiększenia jej autonomii.

Czytaj też: Amerykański okręt desantowy w Szwecji, nowym państwie w NATO, wysyła jasny sygnał Rosji

Wspólne przedsięwzięcie firmy Lockheed Martin i Rheinmetall połączy ich wspólną wiedzę, zaawansowane technologie oraz możliwości badawczo-rozwojowe. Owocem będzie nowoczesny system wyrzutni takiet, który będzie spełniać rygorystyczne wymagania współczesnych działań wojennych i cechować się wysoką precyzją, zasięgiem oraz mobilnością, co zapewni przede wszystkim niemieckim siłom zbrojnym (wiemy już, że wyrzutnie GMARS zastąpią MARS 2) wszechstronne i skuteczne narzędzie do szerokiego zakresu misji.

Nie będzie to jednak system stworzony całkowicie od zera. Wkład Lockheed Martina będzie w tej współpracy ogromny, bo to właśnie ta firma jest odpowiedzialna za system HIMARS, na którym zostanie oparty cały projekt o nazwie GMARS. Za sprawą wojny na Ukrainie świat dostał potwierdzenie, jak ważne są tego typu wyrzutnie pocisków dalekiego zasięgu, więc nic dziwnego, że postanowiono poruszyć inwestycje w tym kierunku. Wprawdzie dopiero co ją ogłoszono, ale wiemy już, że GMARS byłby w około 80 procentach systemem HIMARS, zachowując kompatybilność z łańcuchem logistycznym oraz pakietami amunicji.

Czytaj też: Powstanie nowa powietrzna tarcza krajów NATO. Myśliwce i systemy przeciwlotnicze w grze

GMARS będzie znacznie większy od wyrzutni HIMARS. Nie dość, że doczeka się nie jednego, a dwóch modułów wyrzutni pocisków (jak w MLRS), to na dodatek na jego tyle znajdzie się system ładowania, a to dzięki znaczącym rozmiarom HX 8×8, a więc podwozia produkowanego przez Rheinmetall. Finalnie GMARS będzie mierzył około 12 metrów długości, a więc dobre pięć metrów więcej, niż HIMARS. Innymi słowy, w Wiedniu do 2025 roku mają powstać już pierwsze gigantyczne systemy rakietowe, a do wspomnianego duetu może dołączyć również firma Diehl, która byłaby odpowiedzialna za produkcję głowic bojowych z komponentów dostarczonych przez Lockheed Martina. Te następnie byłyby łączone z silnikami rakietowymi od Rheinmetall, zapewniając stały dostęp do lokalnie produkowanego sprzętu.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!