Powstanie nowa powietrzna tarcza krajów NATO. Myśliwce i systemy przeciwlotnicze w grze

Podczas niedawnego szczytu NATO niemiecki generał Christoph Pilet zdradził, jak będą określać strategię, która obejmie nową powietrzną tarczę krajów NATO. Mowa o strategii Air Shielding, która ma przede wszystkim wzmocnić przeciwlotnicze (i nie tylko) możliwości sojuszu na granicy z Rosją i Białorusią.
rosja-gps-nato
rosja-gps-nato

Air Shielding, czyli nowa powietrzna tarcza krajów NATO

Air Shielding będzie realizowane przez dowództwo NATO Allied Air Command Ramstein, czyli to odpowiedzialne za całość operacji lotniczych w Europie. Dowiedzieliśmy się, że NATO wzmocni zarówno środki obrony przeciwrakietowej, jak i przeciwlotniczej wzdłuż m.in. naszej, polskiej wschodniej granicy, aby wzmocnić swoją przeciwrakietową i przeciwlotniczą obronę, co jest oczywiście związane z wojną, jaką Rosja wypowiedziała Ukrainie.

Czytaj też: Ukraiński Mi-8 niczym latający Grad. Zalał Rosjan salwą pocisków na unikalnym nagraniu

Nowy wariant F-35 na horyzoncie, Nowy wariant F-35, Lockheed Martin Nowy wariant F-3
F-35

Z tego co powiedział generał Pliet, “dodatkowe siły i środki będą rozmieszczone na cztery do sześciu miesięcy, wzmacniając obszar od Turcji po kraje bałtyckie”. Wszystko po to, aby “odstraszyć i ochraniać przed wszelką możliwą agresją rosyjską”. Co będzie stanowić tę wielką, nową obronę? Tego tak naprawdę nie wiemy i nigdy się tego nie dowiemy, bo dowodzący nie mają zamiaru udzielać żądnych szczegółowych informacji na temat wszystkiego, co obejmie Air Shielding.

Czytaj też: Prawdziwy bóg wojny. W rękach Ukraińców przynosi Rosjanom straty, zniszczenia i śmierć

Wojna w Ukrainie przywróciła sojuszowi poczucie jedności i pomaga nam wznieść się na nowy poziom. Pomaga nam stawić czoła wszelkim zagrożeniom, które możemy zobaczyć jako NATO– powiedział generał Pilet.

Czytaj też: Niczym nowe atomówki. Opisujemy niszczycielskie hipersoniczne pociski USA, przed którymi nie ma ucieczki

Inicjatywa obejmie jednak systemy przeciwlotnicze, radary, samoloty oraz stosowne bazy zaangażowane w te działania, a jako że granica NATO z Rosją jest najważniejszą, jaką może bronić sojusz, możemy spodziewać się zaangażowania najnowocześniejszych sprzętów.