Nikt się tego nie spodziewał. Mocarz zaimponował całemu światu rekordem fotowoltaiki

Dla niektórych to już może się robić nudne. Kolejny rekord wydajności krzemowych paneli słonecznych został pobity. Tutaj jednak mowa nie o laboratoryjnych modelach, a takich, które być może trafią do sprzedaży lada chwila. O jakim chińskim mocarzu fotowoltaiki mowa, który to zaimponował światu swoim nowym produktem?
Zdjęcie poglądowe / Szanghaj, Chiny

Zdjęcie poglądowe / Szanghaj, Chiny

Firma Aiko Solar opracowała najwydajniejsze krzemowe ogniwo fotowoltaiczne oparte na technologii tylnego złącza/styku. O wydarzeniu informuje Taiyang News, a rekordowe panele słoneczne zostały zaprezentowane podczas międzynarodowych targów fotowoltaicznych SNEC 2023 w Szanghaju.

Czytaj też: Moc fotowoltaiki w rękach Polaków. O wynalazku naukowców z Podkarpacia będzie głośno

Chiński producent pochwalił się, że najnowszy produkt posiada sprawność konwersji energii na poziomie 24,27 proc. Jest to wartość o około 0,6 pp. większa od poprzedniego rekordzisty, który również był wyprodukowany przez Aiko Solar. Wydajność została oficjalnie potwierdzona certyfikatem od niemieckiego instytutu TÜV SÜD.

Rekord światowej fotowoltaiki – najbardziej wydajne ogniwo krzemowy jest z Chin

Czy owe ogniwo charakteryzuje się czymś specjalnym? Zasadniczo jest ono podobne do innych modułów fotowoltaicznych z tylnym złączem, które są produkowane według autorskiej technologii ABC (All Back Contact).

Na razie rekordowe ogniwo słoneczne nie znajduje się w sprzedaży, ale na stronie Aiko Solar możemy zobaczyć w katalogu inny moduł o wydajności dokładnie 24 proc. Ma on moc wyjściową 620 W, a współczynnik temperaturowy wynosi -0,29 proc./st. C.

Póki co chiński gigant jest dość skąpy w komunikatach. Nie wiadomo, czy w ogóle opisywany moduł, który zaprezentowano w Szanghaju, trafi do sprzedaży. Co ciekawe, nie znajduje się on także w zestawieniu najwydajniejszych ogniw fotowoltaicznych na rynku komercyjnym tworzonym comiesięcznie przez Taiyang News. Może to mieć związek z tym, że ranking został zaktualizowany kilka dni przez oficjalnym komunikatem prasowym Aiko Solar.

Czytaj też: Kamień milowy w rozwoju fotowoltaiki osiągnięty. Ekolodzy pokochają węgiel w tej formie

Warto zauważyć, że rekordy wydajności ogniw słonecznych są pobijane ostatnimi czasy w błyskawicznym tempie. Nie musimy czekać pół roku czy więcej czasu na doniesienia o kolejnym liderze sprawności. Teraz rekordy pojawiają się w odstępach paru tygodni. Pokazuje to nam, że branża fotowoltaiczna rozwija się niemal w tempie wykładniczym. Mam tu na myśli zarówno osiągnięcia producentów komercyjnych, jak i zespołów badawczych z wielu krajów świata.