Moc fotowoltaiki w rękach Polaków. O wynalazku naukowców z Podkarpacia będzie głośno

Panele słoneczne będą mogły pracować dłużej w ciągu dnia dzięki wynalazkowi polskich badaczy. Czym dokładnie jest polimerowa powłoka, która ma zmienić tradycyjne krzemowe ogniwa w coś o bardziej trwałego?
Rzeszów

Rzeszów

Badania nad udoskonaleniem technologii fotowoltaicznych są prowadzone także w Polsce. Mimo że większość doniesień o kolejnych postępach pochodzi z Chin, Stanów Zjednoczonych czy Indii, to nie możemy zapominać także o naszych rodakach, którzy przysługują się do rozwoju tej branży.

Czytaj też: Rośnie konkurencja dla fotowoltaiki! Czym są panele wiatrowe, których sprzedaż ruszy w Polsce lada chwila?

Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego, Podkarpacie Centrum Innowacji udzieliło dofinansowania w wysokości 200 tys. złotych na projekt skonstruowania powłoki, która pozwoli wydłużyć pracę krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Udział w badaniach nad wynalazkiem brali naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej.

Naukowcy z Podkarpacia opracowali powłokę, która wydłuży działanie paneli słonecznych

Komponent, który ma ulepszyć ogniwa, jest ultra cienką trwałą powłoką o grubości nie większej niż 30 mikrometrów. Mowa dokładnie o wielowarstwowej, polimerowej warstwie z pęcherzykami powietrza zamkniętymi pomiędzy dwoma foliami, które będą pełnić funkcję koncentratorów promieniowania słonecznego – przekazuje dla PCI dr hab. Małgorzata Pociask-Biały, prof. UR, liderka zespołu badaczy.

Zdaniem twórców, opracowane rozwiązanie pozwoli w łatwy sposób zastosować koncentratory do wzmocnienia prądu zwarciowego ogniw. Powłoka sprawi, że krzemowe ogniwa fotowoltaiczne, które działają w zakresie światła widzialnego, będą mogły produkować prąd dłużej w ciągu doby.

Ponadto panele z dodatkową warstwą mają szansę znaleźć zastosowanie także w innych branżach. Tutaj wymieniono chociażby systemy produkujące energię elektryczną dla potrzeb ładowania akumulatorów samochodów elektrycznych, awaryjne zasilania kokpitów samolotów czy systemy analizujące skład atmosfery na różnych wysokościach nad powierzchnią Ziemi czy inne projekty kosmiczne – dowiadujemy się z informacji PCI.

Czytaj też: Recykling paneli słonecznych coraz bliżej. Rozwiązanie inżynierów z Gdańska trafia na fabryczne taśmy

Naukowcy z Rzeszowa nie są jedyną grupą badawczą w naszym kraju, dla których fotowoltaika jest przedmiotem zainteresowań. Warto wspomnieć o zespole z Politechniki Gdańskiej, który niejednokrotnie donosił o swoich odkryciach w zakresie recyklingu paneli słonecznych. W październiku 2022 roku opracowali oni metodę odzyskiwania czystego krzemu z ogniw słonecznych. Technologia ta, podobnie jak powłoka rzeszowskich badaczy, jest obecnie w trakcie przygotowań do komercjalizacji.