Recykling paneli słonecznych coraz bliżej. Rozwiązanie inżynierów z Gdańska trafia na fabryczne taśmy

Obfitość instalacji fotowoltaicznych w polskim krajobrazie sprawia, że coraz większym problemem zaczyna być kwestia ich recyklingu po upływie terminu używalności. Nadal nie wypracowano jednolitej metody i praktyki, co robić z ogniwami, kiedy przestaną być wydajne. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali metodę odzysku krzemu z ogniw fotowoltaicznych, która została opatentowana.
Recykling paneli słonecznych coraz bliżej. Rozwiązanie inżynierów z Gdańska trafia na fabryczne taśmy

Odzyskiwanie krzemu z ogniw fotowoltaicznych pozwoli ograniczyć znacznie nie tylko koszty produkcji nowych ogniw, ale również zredukuje poziom eksploatacji tego materiału, co będzie miało korzystny wpływ na środowisko. Ponadto zmniejszymy w ten sposób ilość odpadów z elektrowni słonecznych.

Czytaj też: Panele słoneczne zamiast lasów? Kontrowersyjna praktyka może okazać się jedyną deską ratunku

Naukowcy z Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej zajmą się próbą zastosowania nowej technologii odzysku krzemu na skalę przemysłową. Wyniki ich badań staną się wytycznymi dla biznesplanu i linii produkcyjnej. O tak zaawansowanych pracach inżynierów dowiadujemy się z informacji prasowej PG.

Recykling paneli słonecznych opracowany na Politechnice Gdańskiej

Działania trwają w ramach programu VENTUS, w którym partnerem biznesowym jest firma, która otrzymała wyłączną licencję na wykorzystanie patentu w skali przemysłowej. Jak mówi prof. Ewa Klugmann-Radziemska, kierownik projektu i dyrektor Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej PG:

Opracowaliśmy, chroniony patentem, sposób wydobywania ogniwa krzemowego z modułu, tak, aby w procesie odzysku pozostał krzem o czystości 99,99 proc. i można było go ponownie wykorzystać w produkcji ogniw PV. Nasza technologia jest wyjątkowa jeśli chodzi o odzysk czystego krzemu.

Dowiadujemy się również, że w Polsce jeszcze żaden instytut nie zajmuje się tą tematyką, pomimo że na świecie wiele laboratoriów aktywnie pracuje nad recyklingiem ogniw.

W Polsce, według dostępnych danych, nie istnieje natomiast żaden zakład, który zajmuje się recyklingiem modułów. W tym projekcie będziemy prowadzić prace badawcze, które pozwolą firmie określić, czy wdrożenie naszej, dobrze sprawdzającej się w warunkach laboratoryjnych, technologii na dużą skalę będzie możliwe i opłacalne.

Czytaj też: Rośnie konkurencja dla fotowoltaiki! Czym są panele wiatrowe, których sprzedaż ruszy w Polsce lada chwila?

Powyższe badania naukowców znakomicie wpisują się globalny trend wprowadzający gospodarkę o obiegu zamkniętym. Z informacji prasowej dowiadujemy się, że pierwsze instalacje fotowoltaiczne powstawały w Europie w latach 80. XX wieku, a okres ich eksploatacji wynosi 25-30 lat. Zatem wiele starszych paneli słonecznych jest już nie używana i stanowi obciążenie dla środowiska. Dzięki technologii z PG sytuacja ta może się zmienić.