Czyżby producenci paneli słonecznych kłamali? Badania z Afryki nie przynoszą nic dobrego

Badania nad ogniwami słonecznymi są prowadzone aktywnie także w Afryce. Eksperci z Ghany przyjrzeli kilkuletnim instalacjom w swoim kraju, aby sprawdzić stopień ich degradacji. Nie mają zbyt dobrych wiadomości. Czyżby producenci paneli słonecznych kłamali na temat parametrów urządzeń?
Zdjęcie poglądowe z Ghany

Zdjęcie poglądowe z Ghany

Producenci paneli słonecznych bardzo często zapewniają, że ich urządzenia są w stanie przepracować nawet 25-30 lat. Czy naprawdę tak jest? Okazuje się, że ogniwo ogniwu nierówno, a ponadto dużo może zależeć od strefy klimatycznej. Naukowcy z Uniwersytetu Energii i Zasobów Naturalnych w Ghanie przeprowadzili analizę kilkudziesięciu instalacji fotowoltaicznych w swoim kraju. Wyniki opublikowali w Energy Conversion and Management: X.

Czytaj też: Podkręcili jakość paneli słonecznych, stosując specjalną technikę. Co z tego wyszło?

Bardzo rzadko spotykamy się z wynikami badań nad fotowoltaiką pochodzącą z innych regionów jak Bliski Wschód, Chiny, Europa czy Ameryka Północna. Tym bardziej warto przyjrzeć się doniesieniom ekspertów z Afryki Zachodniej. Naukowcy sprawdzili degradację 48 modułów z polikrystalicznego krzemu pochodzących od 11 różnych producentów. Wszystkie zamontowano od 5 do 9 lat temu tą samą metodą. Instalacje zlokalizowane są w mieście Kumasi.

Porównanie paneli bez defektów (a) i z defektami (b) / źródło: https://doi.org/10.1016/j.ecmx.2023.100403, CC-BY-4.0

Stopień degradacji paneli słonecznych wyższy niż sądzono

Na podstawie obserwacji (w tym zapisów prądowo-napięciowych) stwierdzili, że średnie tempo degradacji mocy modułów wynosi od 0,79 do 1,67 proc. na rok. Jest to o wiele większa wartość, którą chwalą się obecnie producenci paneli słonecznych. Ponadto po tych kilku latach funkcjonowania okazało się, że ogniwa posiadały wiele defektów: od śladów korozji ram po przebarwienie obudowy i metalowych elementów.

Oceniono również ogólną żywotność badanych instalacji. Spośród 48 jednostek tylko 6 będzie działać niezawodnie przez 20-25 lat, a jedynie 4 przez ponad 25 lat. Wskazuje to na ogromne niedoszacowania producentów lub o wiele bardziej niszczący wpływ czynników atmosferycznych w Ghanie (wysokie temperatury, ulewne deszcze, długotrwałe susze).

Czytaj też: Chodniki będą budowane z paneli słonecznych. Europejski kraj wprowadził innowacyjne rozwiązanie

Autorzy badań nie podają nazw producentów omawianych paneli słonecznych, zatem trudno się odnieść do konkretnych danych. Jedynie dowiadujemy się o tym, że moduły o najwyższym stopniu degradacji nie muszą oznaczać, że wszystkie urządzenia danego producenta są słabej jakości. Ponadto uczeni w sposób bardzo ogólny wysnuwają wniosek, że ogniwa fotowoltaiczne tracą na mocy niezależnie od wieku, czyli starsze instalacje niekoniecznie muszą prezentować wyższy współczynnik degradacji.