Amerykańska armia będzie miała nowy samolot zwiadowczy. Dwie duże firmy łączą siły

Firmy L3 Harris i Leidos łączą siły w przetargu na samolot rozpoznawczy ATHENA-S. Ma być to jednostka kluczowa dla przyszłych zdolności wywiadowczych amerykańskiej armii.
L3Harris i Leidos zmodyfikują samoloty Bombardier Global 6500 /Fot. Bombardier

L3Harris i Leidos zmodyfikują samoloty Bombardier Global 6500 /Fot. Bombardier

Armia jest w trakcie przeglądu zwiadu powietrznego, odchodząc od samolotów z czasów zimnej wojny i zmierzając ku przyszłości z zaawansowanymi czujnikami, lotami na wyższych wysokościach i danymi zbieranymi z większych odległości. Program Army Theater Level High-Altitude Expeditionary Next Airborne – Signals Intelligence (ATHENA-S) to jego część.

Nowy samolot zwiadowczy amerykańskiej armii

Zespół Leidos-L3Harris jest jedynym, który ma doświadczenie w projektowaniu, integracji, certyfikacji i obsłudze biznesowych odrzutowców ISR dla armii amerykańskiej. Firmy powiedziały, że dostosują dwa odrzutowce Bombardier Global 6500 pod kątem radarowych, elektronicznych i komunikacyjnych wymagań wywiadowczych programu ATHENA-S. Samoloty mają wspierać misje armii amerykańskiej i mają wypełnić lukę między flotą samolotów ISR na średnich i dużych wysokościach.

Zespół Leidos-L3Harris skupia rozległe i różnorodne talenty każdej z naszych firm, aby osiągnąć sukces misji ATHENA-S. Dzięki naszym połączonym doświadczeniom w zakresie integracji, inwestycji, inżynierii i projektowania, z niecierpliwością czekamy na stworzenie wysoce konfigurowalnej platformy z większymi możliwościami ISR, aby stworzyć operacyjny obraz pola bitwy. Zespół Leidos-L3Harris jest podekscytowany możliwością zapewnienia przewagi decyzyjnej dla USA i naszych sojuszników. Tim Freeman, starszy wiceprezes Leidos i kierownik operacyjny ds. rozwiązań lotniczych

L3Harris i Leidos są już zaangażowane w inne wojskowe programy wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze: Airborne Reconnaissance and Electronic Warfare System (ARES) oraz Airborne Reconnaissance Targeting and Exploitation Multi-Mission Intelligence System (ARTEMIS). Ten pierwszy został wysłany na Pacyfik – region priorytetowy dla administracji Prezydenta Bidena, gdzie odbył ponad 130 godzin lotu. Drugi natomiast został wysłany do Europy, gdzie zanotował ponad 2000 godzin pracy.

Czytaj też: Nad Ukrainą pojawią się zaawansowane myśliwce. Aktualnie to najpotężniejsze samoloty w Polsce

Oprócz ARES, L3Harris realizuje również drugą fazę programu Multi-Domain Sensing System, którego celem jest opracowanie, zbudowanie, zintegrowanie i zademonstrowanie prototypowych elektronicznych i komunikacyjnych czujników wywiadowczych dla programu High Accuracy Detection and Exploitation System (HADES). Pentagon wzmacnia swój arsenał wywiadowczy, gdyż Stany Zjednoczone przygotowują się do niechcianego, ale prawdopodobnego konfliktu z Rosją czy Chinami.