Seria Xiaomi 14 sięgnie po najpotężniejszego Snapdragona. Nadchodzą prawdziwe bestie

Wkroczyliśmy już w drugą połowę roku, a to oznacza odliczanie do kilku ważnych premier, do których z pewnością trzeba zaliczyć flagową serię Xiaomi. Do tej pory na ich temat mówiło się stosunkowo niewiele, ale dzięki najnowszemu przeciekowi, smartfony Xiaomi 14 mają przed nami odrobinę mniej tajemnic.
Xiaomi 13 i Xiaomi 13 Pro

Xiaomi 13 i Xiaomi 13 Pro

Xiaomi znów chce brać udział w wyścigu o to, kto pierwszy wykorzysta nowego Snapdragona

W ostatnich latach, w okolicy listopada i grudnia, mogliśmy obserwować zażartą rywalizację pomiędzy producentami smartfonów, o to, który z nich jako pierwszy wypuści swój model napędzany przez najnowszego flagowego Snapdragona. Z racji, że Qualcomm zwykle prezentuje swój chipset w połowie IV kwartału, końcówka listopada i grudzień obfitują w wiele interesujących premier, głównie od Motoroli, OnePlusa i Xiaomi. Od jakiegoś czasu z ciekawością obserwuję te wszystkie zapowiedzi firm, w których wszem wobec ogłaszają, że w tym roku to ich smartfony będą pierwsze. Zwykle niewiele z tego wychodzi, bo inna firma ich ubiega.

Tak właśnie było w przypadku Xiaomi, które dwa lata temu zapowiadało, że seria Xiaomi 12 będzie pierwszą, która wykorzysta Snapragona 8 Gen 1. Ostatecznie wszystkich uprzedziła Motorola. W ubiegłym roku również nie udało się dokonać podobnego wyczynu i zastanawiam się, czy i teraz sytuacja się powtórzy. Jak to mówią – do trzech razy sztuka, więc nadzieja jakaś jest. Zwłaszcza że doniesienia wskazują na listopadową premierę serii Xiaomi 14. Najnowszy chipset Snapdragon 8 Gen 3 zostanie zaprezentowany 24 października, dlatego spodziewam się, że już od listopada producenci będą nas raczyć swoimi premierami.

Co zaoferuje seria Xiaomi 14?

Wraz z serią Xiaomi 12 firma nieco zmieniła swój cykl wydawniczy. W grudniu prezentowała nam model podstawowy i Pro z nowej serii, podczas gdy ten najpotężniejszy – z dopiskiem Ultra – debiutował dopiero w połowie następnego roku. Spodziewam się, że w tej kwestii i tym razem nic się nie zmieni i w IV kwartale dostaniemy Xiaomi 14 i Xiaomi 14 Pro. Możliwe też, że obok nich zadebiutuje jakiś model dodatkowy pokroju Lite, ale na ten temat na razie nikt nic nie wspomina.

Jeśli zaś chodzi o specyfikację, to niezawodny leaker Digital Chat Station dostarczył nam kilka szczegółów – niewiele, jednak to zaledwie początek. Przeciek potwierdził przede wszystkim obecność Snapdragona 8 Gen 3 na pokładzie obu modeli. To żadne zaskoczenie, bo w swojej flagowej serii Xiaomi zawsze wykorzystuje najnowsze układy Qualcomma. Sam procesor ma cechować się nową architekturą rdzeniową 1+5+2 z podstawowym rdzeniem Cortex-X4 oraz 5 rdzeniami Cortex-A720 i 2 rdzeniami Cortex-A520. To, wraz z nową grafiką Adreno 750 ma zapewnić zauważalny wzrost wydajności i większą energooszczędność, którą cechować się będą również smartfony, które ten układ będzie napędzał.

Xiaomi 13

Przeciek ujawnił ponadto pojemności akumulatorów w nadchodzących smartfonach. O ile w niektórych modelach Redmi oraz MIX Xiaomi szaleje z prędkością ładowania, w swojej flagowej serii producent działa już bardziej powściągliwie. Nie uświadczymy tu więc jakichś zawrotnych prędkości, ale nie będzie na co narzekać. Wręcz przeciwnie, powinniśmy się raczej cieszyć z tego, że producent stawia na sprawdzone i bezpieczne technologie, zwłaszcza przy wciąż rosnących cenach. Zgodnie z doniesieniami, na pokładzie Xiaomi 14 znajdzie się akumulator o pojemności 4860 mAh z szybkim ładowaniem przewodowym z mocą 90 W i bezprzewodowym 50 W. Xiaomi 14 Pro dostanie z kolei ogniwo 5000 mAh i ładowanie po kablu z mocą 120 W. To bezprzewodowe będzie takie samo, jak w modelu podstawowym.

Niestety, na razie na tym kończą się szczegóły specyfikacji serii Xiaomi 14, ale z racji, że do ich premiery pozostało coraz mniej czasu, kolejne tygodnie i miesiące z pewnością przyniosą nam całe mnóstwo informacji. Leaker odpowiedzialny za powyższe przecieki twierdzi, że nowe flagowce chińskiego producenta będą „jednymi z pierwszych”, które dostaną Snapdragona 8 Gen 3, dodając również, że w tym roku Xiaomi przyspieszy premierę, przesuwając ją z grudnia na listopad. Ile w tym prawdy? Obecnie trudno powiedzieć, a na jakieś oficjalne oświadczenia ze strony firmy poczekamy przynajmniej do październikowego wydarzenia Qualcomma.