Próbowałeś przenieść eSIM na nowy telefon z Androidem? Wkrótce koniec tych męczarni

Mordęga – tak w skrócie można nazwać dotychczasowy proces migracji wirtualnej karty SIM na nowy telefon z Androidem. Nic dziwnego, że przy okazji ostatnich targów MWC w Barcelonie doczekaliśmy się w końcu zapowiedzi Google dotyczącej zamiarów wdrożenia funkcji wygodnego przenoszenia eSIM na nowe urządzenie. Powoli docierają do nas również nowe informacje dotyczące sposobu działania takiego rozwiązania. Okazuje się, że cała procedura będzie się w zasadzie sprowadzać do jednej prostej operacji. No i to mi się podoba!
Próbowałeś przenieść eSIM na nowy telefon z Androidem? Wkrótce koniec tych męczarni

Obecna procedura przenoszenia eSIM między telefonami z Androidem wymaga wyrejestrowania wirtualnej karty ze starego urządzenia i ponownej aktywacji na nowym. W całej operacji zazwyczaj musi brać również udział operator komórkowy. Sami przyznacie, że takie rozwiązanie nie jest specjalnie wygodne, ale pozytywne zmiany są już na horyzoncie. Wszystko za sprawą inicjatywy Google realizowaną przy współpracy ze stowarzyszeniem GSMA, o której gigant poinformował już pod koniec lutego przy okazji targów Mobile World Congress w Barcelonie.

Jak będzie działać szybki transfer eSIM między telefonami z Androidem

Deutsche Telekom miał być pierwszym operatorem, który będzie wykorzystywał nowy standard szybkiego transferu eSIM między telefonami z Androidem. Tymczasem możemy zobaczyć jak to będzie działać, jeszcze przed oficjalnym udostępnieniem narzędzia. Na jego trop wpadł profil AssembleDebug na Twitterze (obecnie X). Wychodzi na to, że wystarczy zainicjować transfer eSIM na starym telefonie, a następnie zeskanować kod QR, który pojawi się na nowym telefonie. Przypuszczalnie będzie to jeden z etapów konfiguracji nowego urządzenia z Androidem 14.

Obecnie wszyscy główni operatorzy komórkowi w Polsce oferują już eSIM zamiast tradycyjnego plastikowego odpowiednika (niektórzy nawet w starterach). Plusów takiego rozwiązania jest całkiem sporo – po pierwsze oszczędzamy środowisko (do produkcji kart SIM plastik jest niezbędny), a po drugie zyskujemy możliwość dodania drugiego numeru telefonu do urządzenia, które ma wyłącznie jedno gniazdo dla tradycyjnego nośnika tego typu. Karty eSIM oszczędzają kłopotów również podczas wyjazdów zagranicznych do krajów, w których nie obowiązują zasady roamingu UE.

Czytaj też: Test Huawei Watch 4 Pro – eSIM i zaskakująco dużo nowości

Wirtualne karty SIM powędrowały nie tylko do telefonów, ale są również idealnym rozwiązaniem dla urządzeń typu wearable (smartwatche). Dzięki temu można telefon zostawić w domu, a na miasto wybrać się z takim inteligentnym zegarkiem i nadal być w kontakcie ze światem. Pozostaje tylko pytanie – kiedy ostatecznie nowe narzędzie do migracji eSIM między urządzeniami z Androidem zostanie udostępnione? Przypuszczalnie zbiegnie się w czasie z premierą Androida 14, który jest już na ostatniej prostej. Daty nadal nie znamy, ale to już raczej kwestia tygodni, niż miesięcy.

Wystarczy wspomnieć, że zaledwie kilka dni temu Android 14 beta 5.1 został wysłany do posiadaczy telefonów Google Pixel, a to już naprawdę ostatnia wersja testowa przed finałem, którego spodziewamy się w po wakacjach. Z kolei już w październiku zadebiutują pierwsze urządzenia z Androidem 14 na pokładzie. Chodzi oczywiście o serię smartfonów Pixel 8.