Muzyka prosto z mózgu. Naukowcy stworzyli niezwykły “cover” utworu zespołu Pink Floyd

Ludzki mózg nie bez powodu pozostaje od wieków przedmiotem fascynacji oraz inspiracji przy tworzeniu np. sztucznych sieci neuronowych. Wysiłki zmierzające do rozszyfrowania niezliczonych funkcji mózgu są nieustannie podejmowane w ogromnych liczbach i jeden z najnowszych tego typu projektów zapewnił światu nowy utwór Pink Floyd… teoretycznie.
Muzyka prosto z mózgu. Naukowcy stworzyli niezwykły “cover” utworu zespołu Pink Floyd

Muzyka prosto z mózgu. Naukowcy odtworzyli kultowy utwór zespołu Pink Floyd

Badanie o jednoznacznym tytule, który wyjaśnia, że “muzyka może być rekonstruowana z aktywności ludzkiej kory słuchowej przy użyciu nieliniowych modeli dekodowania” zostało opublikowane w PLOS Biology 15 sierpnia 2023 roku i stanowi wyjątkowe spojrzenie na zgłębianie tajemnic mózgu. W jego ramach zespół badawczy zagłębił się w skomplikowany proces percepcji muzyki w ludzkim mózgu i za sprawą innowacyjnych eksperymentów, zdekodował utwór Pink Floydów pod tytułem Another Brick in the Wall, Part 1 przy użyciu nagrań neuronowych od badanych ochotników.

Czytaj też: Muzyka i kosmos to połączenie idealne. Powstała niesamowita symfonia

Wykorzystując elektroencefalografię wewnątrzczaszkową (iEEG), czyli metodę, która bezpośrednio mierzy aktywność neuronalną, naukowcy byli w stanie monitorować aktywność mózgu u 29 badanych podczas słuchania utworu. Zebrane sygnały zostały następnie przepuszczone przez algorytm wytrenowanej sztucznej inteligencji w celu rekonstrukcji muzyki, który to finalnie zapewnił obiecujące wyniki. Zespołowi udało się bowiem zrekonstruować rozpoznawalną wersję piosenki z zapisów neuronowych mózgu, co tyczyło się jednak głównie samej melodii, a nie wszystkich słów.

Czytaj też: Muzyka przywraca wspomnienia. Już wiemy, dlaczego

https://www.youtube.com/watch?v=WKEkJAKlRM0&ab_channel=UCBerkeley

Teoretycznie nie brzmi to, jak coś, co ludzkość może wykorzystać w wielkim celu, ale w praktyce tego typu eksperyment otworzył nowe furtki dla przyszłych badań nad tym, jak nasze mózgi przetwarzają i przywołują złożone informacje słuchowe. Integrując analizy kodowania i dekodowania, badanie wskazało konkretne regiony mózgu zaangażowane w percepcję muzyki, wśród których wyróżnił się górny zakręt skroniowy (STG) w prawej półkuli. Zidentyfikowało również nowy podregion STG, który jest specjalnie dostrojony do rytmu muzycznego oraz rejon przednio-tylny, wykazujący zróżnicowane reakcje na różne elementy muzyczne.

Czytaj też: Zachwyca nie tylko wyglądem, ale i muzyką. Posłuchaj, jak brzmi pobliska gwiazda

To przełomowe badanie nie tylko rozszerza nasze zrozumienie zdolności mózgu do percepcji muzyki, ale także napędza potencjalne zastosowania tej wiedzy. Jednym z najważniejszych wniosków z niego są implikacje dla zastosowań interfejsów mózg-komputer, które mogą poprawić komunikację i doświadczenia użytkowników ze specyficznym sprzętem.