To nagranie z frontu musisz obejrzeć. Ukraiński Humvee wjechał na minę i…

Podczas gdy amerykańska armia zaczęła wymieniać swoje pojazdy bojowe Humvee na rzecz nowoczesnych JLTV, te spisują się na froncie wręcz wzorowo, jak wynika z unikalnego nagrania. To ukazuje moment, w którym Humvee w rękach ukraińskich żołnierzy wjeżdża na minę. 
To nagranie z frontu musisz obejrzeć. Ukraiński Humvee wjechał na minę i…

Humvee tarczą idealną. Obejrzyjcie, jak z wewnątrz wygląda wybuch prawdziwej miny

Humvee, pierwotnie zaprojektowany z myślą o trudnych warunkach wojskowych, stanowi od dziesięcioleci podstawę floty pojazdów armii amerykańskiej. Jego solidna konstrukcja, możliwości terenowe i wysoka wszechstronność sprawiły, że stał się zaufanym sprzętem w różnych scenariuszach operacyjnych. Ten pojazd może być wyposażony w szeroką gamę specjalistycznego sprzętu (systemy uzbrojenia, narzędzia komunikacyjne, sprzęt medyczny i czujniki), aby zaspokoić określone potrzeby operacyjne. W przypadku tej konkretnej konfiguracji obecnej na Ukrainie jest to zapewne bojowa wersja uzbrojona w karabin maszynowy obsługiwany przez jednego z pięciu żołnierzy obecnych w kabinie.

Czytaj też: Rosja ma nowe Su-34M. To bombowce frontowe w ulepszonej, jeszcze groźniejszej wersji

Sam pojazd może i jest kultowy, ale do idealnych zdecydowanie mu daleko. Nie opracowywano go bowiem z myślą o radzeniu sobie z minami oraz improwizowanymi ładunkami wybuchowymi, co oznacza, że (w skrócie) nie jest pojazdem typu MRAP (Mine Resistant Ambush Protected). W rzeczywistości Humvee opiera się na podwoziu z płaskim dnem i stosunkowo cienkim pancerzu w tymże miejscu, podczas gdy pojazd typu MRAP ma podwozie zaprojektowane specjalnie tak (sprowadza się to do grubości pancerza i podstawy w kształcie litery V), aby wytrzymywać eksplozje różnych ładunków wybuchowych.

Czytaj też: Starlinki idą na front – Pentagon zapłaci za nie grube miliony

Oznacza to tyle, że Humvee w większości wersji (poza M1114) nie jest w stanie wytrzymać eksplozji większości ładunków wybuchowych, czego skutki możecie zaobserwować na poniższym nagraniu prosto z frontu. To pokazuje zarówno moment aktywacji miny, jak i kompletnego zniszczenia pojazdu w rękach Ukrainy, ale też najważniejsze sekundy tuż po eksplozji, podczas których widać, że żołnierze zdołali opuścić pojazd o własnych siłach. Jako że krajowe ministerstwo obrony skomentowało już ten incydent i podziękowało USA za sprzęty, które ratują życie żołnierzy, możemy być pewni, że personel tego pojazdu wyszedł z tego cało. To tylko pokazuje, jak ważny jest nowoczesny sprzęt dla Ukrainy.