Armia USA pozamiatała. Oto jej nowoczesny pojazd wojskowy do wszystkiego

Flota Humvee nie będzie służyć wiecznie, a zastępstwem dla niej mają być nowoczesne pojazdy wojskowe firmy Oshkosh. W tym roku Armia USA uzyskała oficjalnie dostęp do pierwszych ich egzemplarzy w finalnej wersji, choć żołnierze korzystali z nich już od dłuższego czasu.
Wojskowy pojazd JLTV, eJLTV od Oshkosh Defense, Oshkosh Defense JLTV
Wojskowy pojazd JLTV, eJLTV od Oshkosh Defense, Oshkosh Defense JLTV

Pojazdy Oshkosh JLTV dla Armii USA zastąpią kultowe Humvee. Wiemy już o nich wszystko

Od lat wiemy, że kultowe wręcz pojazdy Humvee, które możecie kojarzyć nawet z filmów wszelakiej maści, muszą odejść do lamusa, a przynajmniej zrobić nieco miejsca nowocześniejszym rozwiązaniom w Armii USA. Amerykańscy żołnierze potrzebują bowiem nowego lekkiego pojazdu taktycznego o wysokiej wszechstronności, który będzie w stanie zaoferować wyższy poziom ochrony, mobilności oraz siły ognia. Tutaj właśnie wchodzi zaprojektowany przez Oshkosh pojazd JLTV, który wprawdzie powstał w celu zastąpienia części starzejącej się floty HMMWV bardziej wydajnym i odpornym pojazdem, ale nie zastąpi wszystkich Humvee, bo część z nich pozostanie na służbie dla różnych ról i misji.

Czytaj też: USA mogą się już bać? Chiny mają zamiar odmienić wojny morskie i zrewolucjonizować marynarkę

Humvee

Wielkie zmiany już jednak zaczęły mieć miejsce, bo przed miesiącem pierwsze egzemplarze JLTV trafiły do jednej z brygad pancernych. Była to część początkowego wprowadzania JLTV do jednostek operacyjnych, które rozpoczęło się w styczniu 2019 roku i ma zostać zakończone do 2028 roku. Co ciekawe, te pojazdy mogą również trafić na służbę polskiej armii, jako że nasz kraj wyraził chęć podjęcia zakupów po przeprowadzeniu kilku testów, a Oshkosh nawiązało porozumienie z polską firmą Huta Stalowa Wola w celu zapewnienia lokalnego wsparcia i konserwacji, o ile dojdzie do transakcji.

Joint Light Tactical Vehicle (JLTV) to najnowocześniejszy pojazd wojskowy, który łączy w sobie wyjątkową mobilność, zaawansowaną ochronę i wysoką wydajność. Został opracowany w celu zaspokojenia zmieniających się potrzeb współczesnej wojny i stanowi znaczący krok naprzód w technologii pojazdów taktycznych. Dzięki wytrzymałej konstrukcji, zaawansowanym możliwościom komunikacyjnym i wszechstronnym konfiguracjom, JLTV umożliwia siłom zbrojnym skuteczne działanie w różnych środowiskach operacyjnych.

Czytaj też: Wojsko USA i cyfrowy świat. Co Amerykanom po militarnym metawersum?

Zacznijmy od tego, że JLTV wyróżnia się zwrotnością, pozwalając jednostkom wojskowym z łatwością poruszać się po trudnych terenach. Został wyposażony w niezależny układ zawieszenia i mocny silnik, przez co gwarantuje wyjątkowe osiągi terenowe, pokonując trudny teren, strome wzniesienia i niekorzystne warunki pogodowe. Układ napędowy 4×4 zapewnia mu lepszą trakcję, gwarantując niezawodność i zwinność w szerokim zakresie scenariuszy operacyjnych. Gdyby tego było mało, JLTV oferuje szereg adaptowalnych konfiguracji, aby spełnić określone wymagania misji oraz najnowocześniejsze środki ochrony.

Jego solidna konstrukcja kadłuba, zaprojektowana z zaawansowanych materiałów i opancerzenia, zapewnia zwiększoną ochronę przed zagrożeniami balistycznymi, minami i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi (IED). Podwozie JLTV w kształcie litery V dodatkowo zwiększa jego przeżywalność, odchylając siły wybuchu z dala od przedziału załogi. Ponadto modułowy system opancerzenia pojazdu pozwala na skalowalne poziomy ochrony, zapewniając możliwość dostosowania do zmieniających się zagrożeń.

Czytaj też: Kolejna superbroń dla Ukrainy? Prezydent USA złożył ważną deklarację

Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że JLTV stanowi niezwykły postęp w technologii pojazdów wojskowych, łącząc w sobie niezrównaną mobilność, zaawansowaną ochronę i elastyczność misji. Dzięki wyjątkowym możliwościom terenowym, adaptowalnym konfiguracjom i zaawansowanym systemom łączności, JLTV umożliwia siłom zbrojnym skuteczne działanie w różnych środowiskach operacyjnych, podczas gdy jego solidna konstrukcja, zintegrowane funkcje ochronne i skalowalny pancerz gwarantują zwiększoną przeżywalność, zapewniając bezpieczeństwo personelowi wojskowemu.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!