Kolejna superbroń dla Ukrainy? Prezydent USA złożył ważną deklarację

Rosja nie ustaje w swoich regularnych atakach na Kijów, co nie uchodzi uwadzę USA. Skutkiem tego ma być przekazanie Ukrainie istnej superbroni, która ponownie przesunie “bezpieczną” granicę na froncie.
Kolejna superbroń dla Ukrainy? Prezydent USA złożył ważną deklarację

Ukraina może dostać wyjątkowe pociski dla wyrzutni HIMARS. Mowa o ATACMS

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, jak to kolejna broń na froncie zmieni oblicze wojny, porównując potencjał bojowy nowych pocisków powietrze-ziemia do wyrzutni M142 HIMARS i M270 MLRS. Tego typu bronie są ważne w wojnie przede wszystkim ze względu na ogromny zasięg oraz wysoką precyzję, a więc połączenie, które sprawia, że magazyny amunicji oraz stanowiska daleko za linią frontu mogą zostać zaatakowane i w następstwie zniszczone.

Czytaj też: Ukraina obnażyła kłamstwa agresora. Atak na okręt ośmieszył Rosję

Dlatego właśnie dostarczone przed rokiem wyrzutnie HIMARS zmieniły oblicze wojny, bo od razu, kiedy tylko trafiły w ręce Ukraińców, zaczęły przeprowadzać liczne i celne ataki na wrogie pozycje z bezpiecznych lokacji. Dziś trwa to nadal, ale z oczywistych względów (braku rosyjskich stanowisk w bezpośrednim zasięgu wyrzutni HIMARS) w znacznie mniejszym stopniu.

M270 MLRS są już w Ukrainie, M270 MLRS, MLRS, M270

Tyle tylko, że pełen potencjał M142 HIMARS oraz M270 MLRS (cięższego wariantu) nadal nie został wykorzystany w tej wojnie. Wszystko przez dostarczone Ukrainie pociski, wśród których z początku znalazły się wyłącznie te podstawowe, ale wkrótce może się to zmienić, kiedy to USA dostarczy broniącej się w tym konflikcie stronie pociski, które na front miały nigdy nie zawitać.

Zacznijmy od tego, że z wyrzutni HIMARS można strzelać wieloma rodzajami pocisków i to nawet o różnym kalibrze. Wśród tych najpowszechniejszych (kalibru 227 mm) znajduje się:

  • Niekierowany pocisk M26 o zasięgu 32 km z głowicą kasetową zawierającą 644 podpocisków M77 oraz jego wariant M26A1 o zwiększonym zasięgu (45 km) kosztem liczby podpocisków (518)
  • Kierowany pocisk M30 naprowadzany bezwładnościowo z korektą GPS o zasięgu ponad 60 km i z 404 podpociskami M85 oraz wariant M30A1 o zasięgu do 84 km
  • Kierowany pocisk M31, będący wariantem M30 z głowicą burzącą do atakowania celów w terenie zurbanizowanym i górskim o zasięgu ok. 70 km.

Czytaj też: Rosjanie mają problem. Nad Ukrainą pojawią się zaawansowane myśliwce

Jednak obok tych pocisków znajduje się istna perełka w postaci pocisków MGM-140 ATACMS (Army Tactical Missile System) o średnicy 610 mm, które wyróżniają się skutecznym i maksymalnym zasięgu rzędu odpowiednio 300 i 500 km w najbardziej zaawansowanej wersji. Te pociski mierzą prawie 4 metry długości i ważą 1674 kilogramy, z czego ich głowica bojowa stanowi około 1/3 tej wagi. W drodze do celu rozwijają prędkość maksymalną Mach 3 (~1 km/s), a dzięki zintegrowanemu systemowi nawigacji inercyjnej wspomaganej przez GPS są w stanie uderzać cele z wysoką precyzją.

wyrzutnie rakiet, M142 HIMARS, M270 MLRS,

Do tej pory USA kategorycznie wykluczały przekazanie Ukrainie pocisków MGM-140 ATACMS, aby nie uszczuplać swojego arsenału i zapobiegać eskalacji wojny, ale wedle niedawnych słów prezydenta Stanów Zjednoczonych, aktualnie transfer ten jest możliwy. Mowa przynajmniej o najbliższych miesiącach, bo choć USA nie ma wielu tych pocisków, to aktualnie produkowane pociski PrSM-ER o zasięgu do 700 km mają zacząć trafiać do jednostek wojskowych już w tym roku, co zapewni Stanom Zjednoczonym margines na pozbywanie się starszych pocisków na rzecz tych nowszych.

Czytaj też: To miały być rosyjskie pociski nie do zestrzelenia. Wojska Ukrainy powstrzymały je z łatwością

Jeśli rzeczywiście dojdzie do tego transferu, Ukraina może jeszcze w tym roku doczekać się znaczącego wzrostu swojego potencjału bojowego. Na tle aktualnie wykorzystywanych na froncie pocisków M30A1 z zasięgiem do 84 km i planowanej dostawie GLSDB o zasięgu do 150 km przekazanie nawet mniej zaawansowanej wersji pocisków ATACMS znacząco wpłynie na sytuację na froncie.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!