Polacy stworzyli laser, jakiego jeszcze nie było. To początek nowej drogi

Jak można skonstruować biały laser? Czy można do tego użyć mniejszej liczby barwników niż dotychczas to robiono? Nad tymi aspektami pracowali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Ich wyniki są niespotykaną innowacją w dziedzinie optoelektroniki.
Zespół naukowców pracujących nad białym laserem / źródło: Politechnika Wrocławska, pwr/edu/pl, materiały prasowe

Zespół naukowców pracujących nad białym laserem / źródło: Politechnika Wrocławska, pwr/edu/pl, materiały prasowe

Polacy dołożyli istotną cegiełkę do stanu wiedzy na temat białego światła laserowego. Możemy dowiedzieć się o tym z ich artykułu na łamach czasopisma Advanced Optical Materials, którego autorami są naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej: dr inż. Alina Szukalska, dr inż Adam Szukalski, prof. Jarosław Myśliwiec i Marek Adaszyński.

Czytaj też: Polacy sprawili, że akumulatory będą znacznie lepsze. Lista korzyści jest imponująco długa

Jak się dowiadujemy z komunikatu prasowego uczelni, prace nad białym światłem laserowym są nowinką w świecie nauki. Chociaż badane jest przez wiele zespołów badawczych, to do tej pory jeszcze nikt nie spróbował takiego podejścia, jakie zastosowali Polacy. Mowa o barwnikach wykorzystanych do skonstruowania lasera.

Uczeni z Politechniki Wrocławskiej opracowali białe światło laserowe dzięki dwóch barwnikom / źródło: Politechnika Wrocławska, materiały prasowe

Polacy pracowali nad białym laserem. Wykorzystali do tego mniej barwników, niż trzeba było

Przede wszystkim, aby utrzymać barwę białą strumienia światła potrzebujemy co najmniej trzech źródeł odpowiadających trzem podstawowym kolorom, czyli czerwonemu, zielonemu i niebieskiemu. Badacze z PWr postanowili wykorzystać tylko dwa barwniki. Dr inż. Alina Szukalska wyjaśnia, że takie działanie miało sens tylko dlatego, że „jeden z barwników zapewniał niezbędną składową niebieską, a drugi poza swoją zwykłą postacią molekularną, wykazywał także tendencję do agregacji”. Ta agregacja zapewniała nie tylko zdolność do emisji, ale również wzmacniała promieniowanie elektromagnetyczne w dwóch różnych zakresach emisyjnych.

Dzięki temu uzyskano emisję kolorów zielonego w fazie rozpuszczonej i pomarańczowego w fazie krystalicznej. To jednak nie był koniec prac. Następnie autorzy badań przeprowadzili kontrolę wielu czynników fizycznych i chemicznych odpowiadających za materiały. Ustawienie ich w konkretnej konfiguracji sprawiło, że otrzymano białą fluorescencję i białe światło laserowe.

Czytaj też: Polacy mogą patrzeć z zazdrością. U sąsiada budują pompę ciepła, jakiej jeszcze nie było

Widoczne dwie fazy: zielona rozpuszczona i pomarańczowa krystaliczna / źródło: Politechnika Wrocławska, materiały prasowe

Jakie konkretne wnioski płyną z eksperymentów polskich uczonych? Przede wszystkim okazało się, że manipulowanie agregacją barwnika pozwala na sterowanie wielokolorową akcją laserową. Ponadto naukowcy wykorzystali w badaniach matrycę ciekłokrystaliczną opartą na materiale DNA, dzięki temu udowadniając, że związki organiczne mogą znakomicie sprawdzać się w pracach nad laserami.

Wyniki badaczy wyglądają imponująco, ale tak naprawdę to dopiero początek nowej drogi badań na białym laserem i biologicznymi matrycami dla fazy ciekłokrystalicznej.