Marsjańskie awokado. Co dostrzegł tamtejszy łazik?

Sześciokołowy pojazd, który porusza się po powierzchni Czerwonej Planety, regularnie dostarcza zdjęć tego obiektu. Tym razem instrumenty znajdujące się na pokładzie Perseverance pozwoliły na uwiecznienie nietypowo wyglądającej skały.
Marsjańskie awokado. Co dostrzegł tamtejszy łazik?

Ta na pierwszy rzut oka przypomina awokado. Raczej trudno sobie wyobrazić, by na Marsie występowały takie rośliny, dlatego trzeba było szukać bardziej racjonalnych wyjaśnień. Trzeba jednak przyznać, że dwa kamienie faktycznie są ułożone tak, jakby Perseverance natknął się na sporych rozmiarów marsjańskie awokado.

Czytaj też: Ludzie wybili życie na Marsie. Niesamowite doniesienia astrobiologa 

Zdjęcie zostało wykonane 8 września w obrębie krateru Jezero. Obszar ten stanowi obiekt zainteresowania naukowców, ponieważ dawniej był najprawdopodobniej wypełniony wodą. Było to oczywiście w czasach, gdy Czerwona Planeta nie cechowała się równie surowymi warunkami, jak ma to miejsce obecnie. Ówczesny klimat pozwalał na utrzymanie wody w stanie ciekłym na powierzchni Marsa. Nie brakowało tam rzek, jezior, a nawet mórz. 

Jeden z takich zbiorników, czego pozostałością jest obecnie krater Jezero, mógł zawierać mniej lub bardziej rozwinięte formy życia. Z tego względu zbieranie próbek gleby w takim obszarze powinno stanowić priorytet w kontekście poznawania biologicznej przeszłości czwartej planety od Słońca.

Łazik Perseverance przemierza obecnie marsjański krater Jezero. Ten najprawdopodobniej był w przeszłości wypełniony wodą

Oczywiście nie samymi obowiązkami łazik żyje, dlatego od czasu do czasu NASA dzieli się także nieco mniej poważnymi materiałami. Tym razem, korzystając z instrumentu Mastcam-Z, sześciokołowy pojazd uwiecznił dwie formacje skalne, które wyglądają jak przecięte na pół awokado z wydrążonym miąższem. Co ciekawe, doszukiwanie się znanych kształtów w takich przypadkowych widokach ma nawet swoją naukową nazwę. 

Czytaj też: Płetwa rekina i szczypce kraba. Zdjęcia łazika Perseverance ukazują niewiarygodne zjawisko zachodzące na Marsie

Takie zjawisko określa się mianem pareidolii. Występuje ono wszędzie tam, gdzie jesteśmy w stanie spojrzeć – bez względu na to, czy chodzi o Ziemię, Marsa czy odległą galaktykę. W przypadku Czerwonej Planety szczególnie popularnym przykładem pareidolii była tzw. marsjańska twarz. Uwieczniona przez sondę Viking formacja skalna przypominała gigantyczną ludzką twarz, lecz zdjęcia wykonane w wyższej rozdzielczości skutecznie rozwiały wszelkie wątpliwości na ten temat.