To dziwo zmienia kolor i wygina się w każdą stronę. Nieziemska bateria zawróci nam w głowach

Każdy, kto nosi klasyczny zegarek analogowy na ręce, wie, jak wyglądają bateryjki zapewniające mu zasilanie. Kwestią czasu jest to, kiedy zostaną one zastąpione przez o wiele bardziej inteligentne akumulatorki – ultracienkie, kolorowe i elastyczne. Japońscy uczeni skonstruowali coś wyjątkowego. Czym dokładnie jest bateria ich autorstwa?
Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Badacze z Koreańskiego Instytutu Zaawansowanej Nauki i Technologii oraz Uniwersytetu Myongji opublikowali w czasopiśmie Advanced Materials wyniki badań naukowych nad akumulatorem cynkowo-jonowym działającym wraz z systemem elektrochromowym. Ich wynalazek okazał się bardzo innowacyjny i wyjątkowy zarazem, ponieważ można go zastosować jako magazyn energii w urządzeniach przenośnych i elastycznych.

Czytaj też: Ich akumulator ma więcej sensu niż niejedna bateria? Producenci patrzą inżynierom z Azji na ręce

Najnowsza bateria charakteryzuje się kilkoma aspektami, które razem tworzą coś wyjątkowego. Przede wszystkim sam koncept akumulatorów cynkowo-jonowych zyskuje ostatnimi czasy na zainteresowaniu z powodu względnie dobrej dostępności materiałów, słabej palności surowców oraz niskich kosztów produkcji. Uważa się je za perspektywiczne w zastosowaniu do urządzeń małych, przenośnych, o zróżnicowanych kształtach.

Elektrochromowa bateria cynkowo-jonowa. Tak wyglądają innowacje z Korei Południowej

Wzbogacenie baterii cynkowo-jonowej o system elektrochromowy sprawia, że taka instalacja może zmieniać swój kolor w zależności od stanu naładowania i rozładowania. Jeśli bateria świeciłaby się na ciemny (np. czarny lub granatowy) kolor to wówczas mogłaby dodatkowo absorbować światło słoneczne i redukować temperaturę w otoczeniu – opisują koreańscy naukowcy.

Czytaj też: Matka Natura podziękuję nam za to cudo. Ta bateria jest z materiału, którego w Polsce jest pod korek

Dodatkowym atutem nowo powstałego prototypu akumulatora jest bardzo ciekawie skonstruowana anoda. Autorzy badań tłumaczą, że zostawali do jej budowy materiał polimerowy z “mostkiem dystansującym π”, który zapewnia szybszy ruch jonów, skracając ładowanie akumulatora i rozładowanie jego. Obliczono, że wydajność rozładowywania baterii wynosi 110 mAh/g, co stanowi wynik o 40 proc. wyższy niż informowały poprzednie wyniki badań.

Baterie cynkowo-jonowe mogą wygryźć w przyszłości dominujące obecnie baterie litowe

Ponadto system elektrochromowy działa o 30 proc. lepiej – dodają uczeni. Dzięki niemu bateria zmienia się z ciemnoniebieskiej na przezroczystą podczas pojedynczego cyklu pracy.

Czytaj też: Bateria, która wytrzyma 9 lat? Innowacyjny materiał odmieni nasze telefony

Urządzenie Koreańczyków jest jedyne w swoim rodzaju. Mamy tutaj akumulator o wysokiej pojemności magazynowania energii, który w dodatku może działać jako absorber dla promieni słonecznych. Wśród sugerowanych zastosowań dla wynalazku wskazuje się chociażby zwyczajne rolety. W ciągu dnia zmieniałyby barwę na ciemniejszą, blokując promienie UV i obniżając temperaturę w pomieszczeniach. A dodatkowo… magazynowałyby energię.