Ten materiał zrewolucjonizuje budownictwo. Znacie go doskonale, ale nie w takiej formie

Cement, będący podstawą budownictwa od zarania dziejów, nie jest zbyt ekologiczny przez proces wydobycia, który się z nim wiąże. Jednak firma Sublime Systems udowodniła, że “czysty cement” to nie żadna fanaberia.
Ten materiał zrewolucjonizuje budownictwo. Znacie go doskonale, ale nie w takiej formie

Ekologiczny cement od światowych specjalistów. Można? Można

Produkcja cementu, będącego kluczowym elementem światowej infrastruktury, niestety równa się gigantycznemu śladowi węglowemu. Mowa naprawdę o ogromnych liczbach, bo każda tona produkowanego cementu emituje równowartość CO2, co z racji globalnej produkcji w 2022 roku wynosi imponujące 4,1 miliarda ton. Przekłada się na około 8 procent globalnych emisji, a to może wręcz przerażać, bo przecież z cementu ludzkość zwyczajnie nie może zrezygnować. Jednak wywodząca się z MIT firma Sublime Systems twierdzi, że cement można “uzeroemisyjnić” i nawet ma na to sprawdzony już sposób.

Czytaj też: Jak działa inteligentny beton? Ten materiał zaskakuje nie tylko właściwościami, ale i sposobem wykonania 

Pomysł specjalistów uderza w sam proces produkcji cementu, który to obejmuje podgrzewanie wapienia do około 1400°C za pomocą paliw kopalnych. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że wapień w około połowie składa się z CO2, to samo jego podgrzewanie uwalnia ogromne ilości dwutlenku węgla, który jest trudny do przechwycenia, gdy miesza się z innymi gazami spalinowymi. Dlatego Sublime Systems proponuje elektrolizę w temperaturze pokojowej, która eliminuje potrzebę spalania paliwa w piecach w celu podgrzewania wapienia. 

Czytaj też: Jak oczyścić powietrze w tunelach? Na taką betonozę nikt nie będzie narzekał

Proces polega na rozkładaniu wody w celu wytworzenia gazów wodoru i tlenu. Minerały zawierające wapń następnie reagują z wytworzonym kwasem, co skutkuje rozpuszczonymi jonami wapnia. Te jony, po osiągnięciu określonego poziomu pH, łączą się z bazą na katodzie, osadzając się jako stały wodorotlenek wapnia, czyli wapno budowlane. To z kolei służy jako bezpośredni zamiennik w tradycyjnym procesie produkcji cementu, a tego typu proces na dodatek umożliwia wykorzystanie różnych surowców wejściowych, wliczając w to wapień niskiej jakości oraz elementy pokroju krzemionki czy magnezu w temperaturze pokojowej.

Czytaj też: Beton ożyje w amerykańskim wojsku. DARPA chce nadać mu unikalnych właściwości

Niedawno Sublime Systems ogłosiło, że ten dokładnie cement spełnia wymogi normy ASTM C1157, która to ocenia surowiec pod względem parametrów wydajności. Oznacza to, że Cement Sublime jest zgodny z głównymi amerykańskimi i międzynarodowymi kodeksami budowlanymi, co może przyspieszyć zmiany w szerszej branży w kierunku bardziej zrównoważonych praktyk i standardów. Jest to wręcz niezbędne w realizacji planu eliminowania emisji CO2 w nadchodzących dekadach. Zwłaszcza w tak paskudnym dla środowiska segmencie, który generuje ogromne ilości dwutlenku węgla. Wedle planów firmy, już w 2025 roku swoją działalność ma rozpocząć zakład demonstracyjny zdolny do produkcji 25000 ton rocznie do 2025 roku, a pełnowymiarowa fabryka ma zostać otwarta w latach 2027-28.