Świat zyskał nowy przepotężny czołg. Jest niezniszczalny i wykorzystuje sztuczną inteligencję

Rodzina czołgów Merkawa narodziła się już w latach 70. ubiegłego wieku i rozpoczęła swoją służbę w 1979 roku, jako wyjątkowy jak na tamte czasy przykład czołgów. Dziś, praktycznie pół wieku później od pierwszych szkiców projektowych, Izrael ma już nowy czołg, którego zbudowano właśnie na podstawach sprzed dekad.
Świat zyskał nowy przepotężny czołg. Jest niezniszczalny i wykorzystuje sztuczną inteligencję

Merkawa Mark V to technologiczny majstersztyk. Oto dlaczego najnowszy czołg Izraela jest tak potężny

Izrael zaprezentował właśnie światu najnowszą wersję swojego głównego czołgu bojowego – Merkawa Mark IV Barak, którego określa się również mianem Merkawa Mark V. Ten wyjątkowy “inteligentny czołg” o (ponoć) ogromnym potencjale łączy nowoczesność z dziedzictwem całej rodziny czołgów Merkawa , która stanowi kręgosłup pancerny Izraelskich Sił Obronnych. W nowej erze dla czołgów Merkawa postawiono przede wszystkim na integrację kluczowych innowacji technologicznych w dziedzinie wojskowości, mających za zadanie uczynić izraelską pancerną pięść jeszcze potężniejszą.

Czytaj też: Oron będzie wiedział wszystko. Izrael ma szpiega idealnego

Nowy izraelski czołg, ulepszony Merkawa Mk 4 "Barak", Merkawa Mk 4, Merkawa Mk 4 Barak
Merkawa Mk 4

Na tle innych współczesnych czołgów Merkawa Mark IV Barak wyróżnia się kilkoma kluczowymi innowacjami. Jego zaawansowany system sztucznej inteligencji wspiera załogę w wykrywaniu, śledzeniu i zwalczaniu celów, sugerując optymalne działania i na dodatek w czasie rzeczywistym dobiera priorytet zależnie od zagrożenia na podstawie przeprowadzanych analiz. Dowódca czołgu ma jednocześnie wgląd na całe otoczenie dookoła czołgu, a to dzięki systemowi Iron Vision na kasku, który gwarantuje 360-stopniowe pokrycie, dzięki kamerom i czujnikom.

Czytaj też: Nowy okręt podwodny Izraela jest POTĘŻNY. INS Drakon przywrócił zapomniany pomysł

Poza potężnym pancerzem, którego przebiją tylko najlepsze przeciwpancerne pociski, systemy ochrony czołgu Merkawa Mark IV wzbogaciły się o aktywny system, który jest zdolny do przechwytywania nadlatujących pocisków i rakiet. Czołg został także wyposażony w modułową konstrukcję pancerza, co pozwala na łatwą wymianę i modernizację w zależności od wymogów misji. Jego uzbrojenie obejmuje z kolei gładkolufową armatę kalibru 120 mm, moździerz kalibru 60 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy 12,7 mm oraz trzy karabiny maszynowe 7,62 mm.

Wygląda więc na to, że tak jak pierwsza generacja izraelskich czołgów Merkawa była unikalna, a to przez projekt, który miał na celu zapewnienie maksymalnej ochrony załodze poprzez m.in. umieszczenie silnika z przodu, tak ich najnowsza generacja zapowiada się jako kamień milowy w historii izraelskiej broni pancernej. Zwłaszcza że izraelskie czołgi są uznawane od dawna za najbardziej zaawansowane na świecie, a ich najnowsza wersja tylko to potwierdza.

Czytaj też: Izrael znalazł sposób na pociski przeciwlotnicze. Jak działa Nano SPEAR?

Kiedy już Merkawa Mark V wejdzie do służby w 2024 roku, będzie zastępować starsze wersje, a na dodatek zostanie wystawiony na sprzedaż innym krajom w ramach eksportu. Trudno się temu dziwić, bo Barak stanowi wyjątkową kombinację dziedzictwa i nowoczesności, przekształcając tradycyjne pojęcie czołgu i wskazując przyszłość dla izraelskiej broni pancernej.