Myśliwce marynarki USA będą latać w nieskończoność. Boeing osiągnął kamień milowy rozwoju MQ-25

Rozwój drona MQ-25 trwa, a firma Boeing zaliczyła do tej pory jedno opóźnienie, które wydłużyło dążenie do wprowadzenia go na służbę o rok. Tym razem mamy jednak dobre wieści na temat tego bezzałogowca, który sprawi, że myśliwce marynarki USA będą latać w nieskończoność.
Myśliwce marynarki USA będą latać w nieskończoność. Boeing osiągnął kamień milowy rozwoju MQ-25

Dron MQ-25 będzie ciągle utrzymywać myśliwce marynarki USA w powietrzu

Boeing pochwalił się pracą nad MQ-25 Stingray w swoim najnowszym materiale wideo, który prezentuje pierwszy egzemplarz tego bezzałogowego powietrznego tankowca w wersji przedprodukcyjnej. Do tej pory testy tego projektu sprowadzały się do demonstratora T1, ale jego porównanie do zaprezentowanego właśnie przedprodukcyjnego wariantu MQ-25 zdradza, że już sam demonstrator bardzo przypominał finalną wersję tego drona. Boeing spisał się więc przez to na medal, trafiając “dobrze” już z projektem samego T1, który zresztą był przeróbką drona przeznaczonego do zupełnie innej misji.

Czytaj też: Lotnictwo USA znów wyjdzie na prowadzenie. B-21 Raider to coś więcej, niż tylko bombowiec

Pierwszy z dziewięciu MQ-25 Stingray w wersji przedprodukcyjnej został przeniesiony z linii produkcyjnej zakładu Boeinga do miejsca, w którym zostaną zrealizowane testy statyczne. Dzięki nim inżynierowie zweryfikują integralność strukturalną kadłuba bez konieczności wznoszenia bezzałogowca w powietrze. Nie wiemy jednak, jaki jest dokładny plan dla tego konkretnego przykładu drona. Może być jednym z wielu modeli do badań inżynierskich i produkcyjnych (EMD), które miały zostać opracowane według umowy z 2018 roku lub modelem przeznaczonym tylko do testów naziemnych.

Czytaj też: Będzie niczym silnik obcych. Naukowcy USA odmienią nim loty hipersoniczne

Warto podkreślić, że Boeing w ostatnich latach zrealizował już liczne testy T1 w locie, w których to wziął udział z myśliwcem F-35C, F/A-18F oraz samolotem E-2D Advanced Hawkeye. Kiedy drony trafią już na służbę, będą pełnić kluczową rolę w dostarczaniu paliwa dla latających samolotów różnego rodzaju, a w tym myśliwców, ale nie będzie to ich jedyna funkcja. MQ-25 ma również odegrać ważną rolę w wykonywaniu misji związanych z wywiadem, nadzorem i rozpoznaniem (ISR), co w skrócie oznacza tyle, że ten dokładnie bezzałogowiec stanowi ważny krok ku bardziej regularnym operacjom dronów z lotniskowców.

Czytaj też: Ta broń ma zmienić oblicze wojny, a USA nadal mają z nią problemy

Mimo pewnych opóźnień w postępach prac Boeinga nad MQ-25, nowe nagranie przypomniało nam, że program nadal rozwija się w przyspieszonym tempie. W miarę rozwoju technologii bezzałogowej w służbie marynarki USA, dron MQ-25 Stingray będzie jednym z elementów, które wyznaczą drogę ku przyszłości. Podczas gdy początkowa zdolność operacyjna MQ-25 była wcześniej przewidywana na 2025 rok, została ona przesunięta o rok z powodu opóźnień w budowie. Te opóźnienia wpłynęły również na rozwój modeli przedprodukcyjnych.