Wojskowy dron idealny. Na naszych oczach zmienia się paradygmat prowadzenia wojen z powietrza

Wojskowy sprzęt przechodzi znaczącą transformację wraz z przyspieszeniem przez wiele narodów dążenia do innowacji, które mają jeszcze lepiej odpowiadać na ewoluujące scenariusza pola bitwy. Wielka Brytania nie jest wyjątkiem, czego przykładem jest program rozwoju dronów Jackdaw, które wniosą brytyjskie lotnictwo na zupełnie nowy poziom.
Wojskowy dron idealny. Na naszych oczach zmienia się paradygmat prowadzenia wojen z powietrza

Dron Jackdaw odmieni możliwości lotnictwa Wielkiej Brytanii

Jackdaw to dron latający zaprezentowany właśnie przez brytyjską firmę QinetiQ, którego projekt został zainspirowany ptakami, a dokładniej mówiąc, przedstawicielami gatunku kawek. Ten bezzałogowiec powstał po to, aby latać autonomicznie obok załogowych statków powietrznych, a poza tym do przeprowadzania działań w ramach skoordynowanego roju. Jego najważniejszą cechą jest z kolei przystępność cenowa, która sprawia, że dron może być przykładem bezzałogowca jednorazowego użytku, co umożliwia jego wdrażanie w sytuacjach wysokiego ryzyka bez znaczących ekonomicznych konsekwencji utraty drona. Na tym lista cecha Jackdaw oczywiście się nie kończy.

Czytaj też: Ukraina górą. Obejrzyj wyjątkowe nagranie z kabiny myśliwca podczas niszczenia wrogiego drona

Wszechstronność drona Jackdaw jest podyktowana szerokim spektrum możliwości, jako że ten bezzałogowiec może być wykorzystywany do realizowania misji szkoleniowych, pozorowania zagrożeń, przeprowadzania misji wojny elektronicznej, rozpoznania, a nawet pełnić po prostu rolę wabików. Jego konstrukcja umożliwia przeprowadzanie startów z baz lądowych oraz platform morskich na czele z lotniskowcami typu Queen Elizabeth. Wisienką na torcie jest fakt, że Jackdaw może pracować w tandemie z tradycyjnymi statkami powietrznymi, zwiększając operacyjną zdolność załogowych misji.

Czytaj też: Jeden wielki cyrk. Ukraina pokazała nagranie z drona, które ośmiesza drugą stronę konfliktu

https://youtu.be/gPpaLFeb_iE

Nie jest to jednak aż tak zaawansowany dron, jak inne podobne bezzałogowce, ale jest to podyktowane wspomnianą “jednorazowością”. Dlatego właśnie Jackdaw może latać przez nieco ponad trzy godziny, rozwijać raczej niskie prędkości około 740 km/h, przenosić 30-kilogramowy ładunek i wznosić się na pułap rzędu 9,14 km. Tyle że to jego przystępność i adaptacyjność wraz z lokalną produkcją są głównymi cechami, które mają umożliwić Wielkiej Brytanii wniesienie swoich możliwości na zupełnie nowy poziom. O czym dokładnie mowa? To właśnie możecie obejrzeć na obu podpiętych nagraniach.