Odkryli u siebie gargantuiczne złoża litu. Teraz będą trząść całym światem i nie są to Chiny

Złoża litu w dzisiejszym świecie nakierowanym na transformację energetyczną i większą produkcję akumulatorów litowo-jonowych można porównać pod względem drogocenności do złóż złota, ropy naftowej czy gazu. Jeden kraj obecnie dominuje pod względem wydobycia tego cennego pierwiastka i nie są to Chiny.
Przykładowa kopalnia odkrywkowa

Przykładowa kopalnia odkrywkowa

Australia jest absolutnym światowym numerem jeden pod względem wydobycia litu. Według danych tamtejszego rządu w 2022 roku eksploatacja pierwiastka wynosiła 53 proc. światowego wydobycia. Australia jest największym eksporterem litu na świecie. Wyniki najnowszych badań naukowych wskazują tylko na ugruntowanie tej pozycji.

Czytaj też: Iran odkrył ogromne złoża litu. Są niemal rekordowe w skali świata

Na łamach czasopisma Earth System Science Data możemy zapoznać się z wynikami badań uczonych z Uniwersytetu w Sydney i Geoscience Australia. Przeprowadzili oni cyfrową analizę zawartości litu w glebie na terenie całego kraju. Okazuje się, że złoża litu mogą występować w obszarach dotychczas nie branych pod uwagę.

Złoża litu w Australii to prawdziwa „żyła złota”. Odkryto nowe perspektywiczne obszary wydobycia

Przypomnijmy tylko, że wydobycie litu ogranicza się obecnie do Australii Zachodniej. Mapa stężeń litu w glebie potwierdza to, że w tej części kraju istnieją największe złoża. Niemniej ujawnia ona również, że stosunkowo dużo cennego surowca znajduje się także we wschodnich stanach: Queensland, Nowej Południowej Walii i Wiktorii. Punktowo w niektórych rejonach wspomnianych stanów stężenie litu może sięgać ponad 12 mg/kg.

Czytaj też: Rewolucja w produkcji akumulatorów? Oni mają sposób na tanie pozyskiwanie litu

Mapy stężenia litu w glebie wg różnych modeli predykcyjnych / źródło: https://doi.org/10.5194/essd-15-2465-2023, CC-BY-4.0

Warto zwrócić też uwagę na fakt, że klimat zachodniej i wschodniej Australii diametralnie się różni. W okolicach Perth mamy do czynienia z suchym, pustynnym klimatem zwrotnikowym. Natomiast we wschodnich stanach panuje bardziej wilgotna aura, co ma istotny wpływ na wymywanie niektórych składników z gleby i zmianę proporcji pozostałych. Naukowcy dodają, że podwyższona ilość litu w glebie może mieć związek z warunkami środowiskowymi w danym regionie.

Czytaj też: Czyste wydobycie litu – czy to w ogóle możliwe? W trzech krajach na świecie już to robią

Oczywiście mapa stężeń litu w glebie nie może być traktowana za pewnik i ostateczne źródło informacji o nowych złożach pierwiastka. Autorzy badań precyzują, że metoda cyfrowej analizy składu gleby jest nadal obarczona sporym marginesem błędu. Wyniki można traktować jedynie jako podpowiedź i punkt wyjściowy do dalszych badań w konkretnych częściach kraju.

Niemniej nie da się ukryć, że Australia litem stoi i na pewno wykorzysta ten fakt w najbliższej przyszłości. Zwiększenie sił wydobywczych na antypodach jest tylko kwestią czasu.