To będzie najpotężniejszy laser na świecie. Jak można go wykorzystać?

Jak zapowiedziały władze Wielkiej Brytanii, na Wyspach powstania najpotężniejszy laser świata. Realizacja tego projektu ma pochłonąć 85 milionów funtów, czyli około 450 milionów złotych. 
To będzie najpotężniejszy laser na świecie. Jak można go wykorzystać?

Z wykorzystaniem tego niezwykle zaawansowanego lasera tamtejsi naukowcy będą prowadzili badania poświęcone zachowaniu cząstek w plazmie. Obecnie takie urządzenia są używane do wytwarzania plazmy, która może powstać, gdy materia zostanie wystawiona na działanie ekstremalnych warunków, na przykład w postaci wysokiej temperatury bądź skrajnego ciśnienia.

Czytaj też: Kwantowy silnik bozonowo-fermionowy podbija świat nauki. Na czym polega ta technologia?

Analizując zachowanie cząstek w plazmie naukowcy są w stanie lepiej zrozumieć podstawowe właściwości materii, co z kolei ma odniesienie na przykład do projektowania akumulatorów. Dotychczas stosowany laser, Vulcan, ma zostać zmodernizowany do wersji 20-20, która będzie 100 razy jaśniejsza od dotychczasowej.

Jak wyjaśnia dyrektor placówki, na terenie której znajduje się ten sprzęt, w ciągu ostatnich 40 lat był on istotny w kontekście badań na fizyką plazmy. Dzięki planowanej modernizacji Vulcan 20-20 posłuży do szkolenia kolejnych pokoleń badaczy. Co ciekawe, jego nazwa stanowi nawiązanie do wytwarzania wiązki laserowej, która dostarcza energię wyjściową o mocy 20 petawatów i ośmiu wiązek o wysokiej energii wytwarzających do 20 kilodżuli. 

Zmodernizowany laser Vulcan 20-20 ma być wykorzystywany między innymi w badań związanych z medycyną, astronomią oraz źródłami energii

Realizacja założeń programowych zajmie sześć lat. Po tym czasie do dyspozycji brytyjskich naukowców zostanie oddany laser, który pozwoli naukowcom na lepsze zrozumienie różnych dziedzin nauki. Mowa o naprawdę szerokim zakresie zastosowań, obejmującym zarówno świat astronomii (na przykład badania poświęcone supernowym i rozbłyskom słonecznym) jak i źródłom energii (choćby w postaci syntezy laserowej).

Czytaj też: Jak odbić wiązkę laserową? Powietrzem! Okazuje się, że to możliwe, a i metoda jest niezniszczalna

Już teraz mówi się o eksperymentach obejmujących tworzenie par materia-antymateria. W tym celu konieczne będzie skorzystanie z silnych pól elektromagnetycznych, zazwyczaj niewystępujących na Ziemi. Poza tym mówi się również o przyspieszaniu cząstek, co mogłoby być przydatne w prowadzeniu terapii radioterapią jonową w leczeniu raka. Podsumowując, potencjalnych zastosowań najpotężniejszego lasera na świecie będzie niemało.