Opera jeszcze bardziej inteligentna. Podrobi nawet Twój styl pisania

Aria, czyli natywna sztuczna inteligencja przeglądarki Opera, otrzymała nowy zestaw narzędzi. Ich celem jest udoskonalenie interakcji, a więc przede wszystkim zapytań oraz treści. A co konkretnie się zmieni i jak wpłynie to na używanie przeglądarki?
Opera
Opera

Sztuczna inteligencja jest używana coraz chętniej przez producentów aplikacji oraz oprogramowania. Opera była jedną z pierwszych przeglądarek wykorzystujących jej możliwości. A ponieważ cały czas jest rozwijana, otrzymaliśmy dzisiaj pakiecik nowych funkcji – a na tym z pewnością nie koniec.

Opera – nowe funkcje inteligentne

SI w Operze towarzyszy wszystkim edycjom przeglądarki i można korzystać z jej możliwości niezależnie od tego, czy jest ona używana na Windowsie, macOS, Linuxie czy Androidzie. Aria – bo taką nosi nazwę – powstała z wykorzystaniem własnego silnika Opery, ale przy wykorzystaniu technologii GPT od OpenAI. Użytkownik samodzielnie decyduje o tym, z których rozwiązań chce korzystać – niepotrzebne można wyłączyć w dowolnym momencie.

Najnowsza aktualizacja przynosi nam następujące narzędzia:

  • Reuse – czyli “Użyj ponownie”. Funkcja pozwalająca na doprecyzowanie odpowiedzi AI bez konieczności dostarczania kontekstu. W jaki sposób? To proste – wystarczy wybrać fragmenty wcześniej otrzymanych od czatbota odpowiedzi, które chcemy ponownie wykorzystać, kliknąć Reuse, a zostaną one dodane do wiersza poleceń. Gdy już zbierzemy wszystkie potrzebne elementy, możemy wpisać nową komendę, uwzględniającą wybrane elementy;
  • Rephase – Aria umożliwi wprowadzenie poprawek w wybranych fragmentach tekstu. Przeformułowanie powinno pomóc w ich redakcji i korekcie;
  • Highlighter – czyli możliwość podświetlania, znana choćby z edytorów tekstu.

Ponadto pojawia się możliwość wytrenowania Arii, aby pisała w naszym stylu. Jak to zrobić? Po wyborze ikonki Magicznego Pióra należy przejść do opcji “Określ mój styl”. Użytkownik zostanie poproszony o próbki tekstu, każda utrzymana w innym stylu: nieformalnym, formalnym oraz neutralnym. Jak podaje Opera, na ich podstawie “Aria będzie w stanie wygenerować komunikaty napisane unikalnym stylem użytkownika.”

Opera SI

Czytaj też: Opera w wersji dla telefonów z iOS dostaje inteligentnego chatbota. Aria to ChatGPT na sterydach

Oczywiście te nowe funkcje docenią przede wszystkim osoby, które dużo piszą. Nowe funkcje są już dostępne, więc jeśli chcesz sprawdzić, jak SI podrobi Twój styl pisania – możesz spróbować tego w dowolnym momencie.