Praca przed ekranem zamęcza twoje oczy? Rozwiązanie może być proste

Komputer do biurowej pracy wcale nie musi męczyć, a nawet niszczyć naszego wzroku. Przykład? Dopiero co zapowiedziany komputer Bigme B251.
Praca przed ekranem zamęcza twoje oczy? Rozwiązanie może być proste

Bigme B251 to przykład idealnego komputera do niewymagającej obliczeniowo pracy

Sześć lat pracy przed ekranem nauczyło mnie kilku rzeczy. Poza stosowaniem wręcz zbawiennego dla mojego kręgosłupa trybu stojącego ciągle dbam o to, aby podczas pracy z tekstem mój monitor był możliwie najciemniejszy, a jego kolorystka ciepła. W połączeniu z regularnym spoglądaniem za okno na oddalone góry i drzewa mogę powiedzieć, że opanowałem pracę przed ekranem do perfekcji, ale czegokolwiek bym nie robił, to i tak nigdy nie osiągnę własnymi praktykami tego, co ma do zaoferowania firma Bigme w postaci B251, czyli wyjątkowego komputera AIO (all-in-one).

Czytaj też: Równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym? Ta funkcja Androida 14 z pewnością tego nie zapewni

Bigme wprowadziła do swojej oferty wyjątkowy komputer stacjonarny AIO, czyli taki “wbudowany” w monitor. Jego główną zaletą jest właśnie sam wyświetlacz w postaci 25,3-calowego ekranu Kaleido 3 E Ink o rozdzielczości 3200 x 1800 pikseli, z rozdzielczością 150 ppi dla kolorów i 300 ppi dla czerni i bieli. Skąd ta wyjątkowość? Tak się składa, że w kryjącą się za tym wyświetlaczem technologią e-papieru. Jak to działa? W przeciwieństwie do tradycyjnych ekranów LCD czy OLED, w których diody świecą nam prosto w twarz, tutaj mamy do czynienia z wyświetlaczem oświetlanym diodami umieszczonymi nad krawędziami ekranu, jak w czytnikach Kindle. Zintegrowane diody mogą świecić w dwóch temperaturach barwowych, aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort użytkownika. Dzięki temu, że światło pada na materiał wyświetlacza, sprawia on wrażenie prawdziwego papieru, a co za tym idzie, nie emituje światła w naszym kierunku. Co więcej, e-papier jest też matowy, więc nie ma tu problemu z uciążliwymi odblaskami.

Czytaj też: Interesy ponad ekologią. Jak praca z domu rozwiązuje jeden z największych problemów świata?

Z jednej strony nie jest on tak bogaty w kolory, czy żwawy w odświeżaniu klatek, ale ten ostatni problem miała rozwiązać technologia odświeżania xRapid, która minimalizuje ghosting i opóźnienia w “różnych scenariuszach, od przeglądania stron internetowych po oglądanie filmów”. Wyświetlacz można też obrócić z orientacji poziomej do pionowej.

Czytaj też: Co wybrać — praca w start-upie, średniej firmie czy w korporacji?

Jeśli idzie o wydajność, to nie powinniście oczekiwać od Bigme B251 niczego specjalnego. Procesor Core i5 12. generacji z 16 GB pamięci operacyjnej oraz 1 TB pamięci masowej jednoznacznie sugeruje, że co najwyżej można na tym sprzęcie coś popisać lub poprogramować bez specjalnie wydajnego debugowania, ale obecność Windowsa 11 przynajmniej zapewnia szeroką kompatybilność z wieloma programami. Po stronie sprzętowej możecie liczyć na złącze HDMI, DisplayPort, USB-C i USB-A, a nawet wbudowany system sterowania głosem oraz dwukanałowe głośniki. Cena za taki sprzęt wynosi z kolei 1899 dolarów i jest aktualnie promocyjna, bo Bigme B251 jest sprzedawany na Kickstarterze w promocji, która obejmuje obniżkę ceny o ponad tysiąc dolców oraz mysz i klawiaturę w zestawie. Dostawa z racji tej kampanii ma z kolei ruszyć w grudniu.