Snapdragon bije Radeona. Apple też może powoli zacząć obawiać się Qualcomma

Z czym kojarzy Ci się Qualcomm? Z pewnością z procesorami Snapdragon, które są jednostkami centralnymi wielu smartfonów. Ale wszystko wskazuje na to, że wkrótce może stać się jednym ze znaczących graczy na rynku laptopów. Wyniki modelu Snapdragon X Elite są niezwykle obiecujące.
Snapdragon X Elite
Snapdragon X Elite

Zaprezentowany przez Qualcomm model Snapdragon X Elite przeznaczony jest na rynek lekkich laptopów i notebooków, a rezultaty benchmarków pozwalają przypuszczać, że wygra segment procesorów U (czyli takich, które charakteryzuje bardzo niski pobór mocy) i być może P (dostosowane pod względem wydajności do lekkich, smukłych urządzeń).

Snapdragon na fali, konkurencja patrzy z niepokojem

Snapdragon X to proceesor oparty na Arm, który może być skutecznym rywalem dla propozycji Apple’a – M2 i M2 Max, zasilających najnowsze generacja Macbooków. Na Windows 11 i pod ChromeOS powinien osiągać podobną, wysoką wydajność oraz zapewniać taki sam czas pracy na w pełni naładowanym akumulatorze. Ale czy na pewno? Właśnie w tym celu wykonano benchmarki na maszynie wyposażonej w iGPU o poborze mocy 15-28 W, z układem SoC Arm x64 i kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop.

W teście graficznym 3DMark Wildlife Extreme układ Snapdragon X Elite osiągnął 39,2 FPS – sporo za Apple M2 Max, które miało w nim 60 FPS, ale blisko Apple M2 – 40 FPS. W porównaniu z zestawem Core i7-13700H (45W) oraz Intel Lake Xe jest zdecydowanie lepiej, gdyż propozycje Intela osiągnęły 22,5 FPS. Układ Snapdragona okazał się także lepszy od Radeona 780M z iGPU AMD Ryzen 7 7840HS, który zyskał zaledwie 28 FPS. W drugim bechmarku o nazwie “Control”, który odbywa się na bazie najniższych ustawień graficznych w 1080p, Snapdragon X Elite zaliczył 53 FPS, czyli prawie jak Radeon 780M (56 FPS), ale przed Apple M2 (43 FPS) i daleko za Apple M2 Max (145 FPS).

Czytaj też: Seria Xiaomi 14 oficjalnie. To pierwsze flagowce napędzane przez Snapdragona 8 Gen 3

Wnioski? Qualcomm szykuje dobrą konkurencję dla pozostałych graczy na rynku i już niedługo konkurencja na nim może znacznie się zwiększyć.