Wymyśl najlepszy sposób, jak sztuczna inteligencja zniszczy ludzkość. Twórcy SI Cię nagrodzą

Wiele osób obawia się, że sztuczna inteligencja doprowadzi do zagłady ludzkości. Jej twórcy są ciekawi, jak sobie wyobrażają taką sytuację, dlatego ogłoszono konkurs, w którym główna nagroda ma wartość 25 tys. dolarów. Jak ją zyskać? Wystarczy wymyślić najlepszy sposób na to, jak SI może nas wykończyć. Proste, prawda?
sztuczna inteligencja
sztuczna inteligencja

Co zawsze bawiło mnie podczas czytania wypowiedzi ludzi obawiających się SI, to fakt, że im bardziej się ktoś jej obawia, tym mniejsze ma o niej pojęcie. Czyli takie zakładanie foliowej czapeczki na wszelki wypadek. Nic jednak dziwnego – ludzi najbardziej boją się tego, co nieznane. Teraz nie tylko mogą opisać swoje fantazje, ale i uzyskać za to nagrody.

Sztuczna inteligencja wrogiem ludzkości. Przynajmniej na czas konkursu

“Preparedness Challenge” to zabawa ogłoszona przez OpenAI, czyli twórców ChatGPT i jednej z najbardziej zaangażowanych w rozwój SI firm na globalnym rynku. Opisana została tak: “wyobraź sobie, że masz dostęp do Whisper (narzędzie do transkrypcji), Voice (zamiana tekstu na wypowiedź), a także modeli GPT-4V i DALLE-3. Jesteś tym złym. A teraz opisz, jak je wykorzystasz, aby doprowadzić do katastrofy”. Tak więc odpadają wszelkie cyborgi grzmocące do ludzkości z karabinów, mechy zasypujące uciekające kobiety i dzieci salwami rakiet czy też inne propozycje rodem z filmów dark future.

Zagrożenie musi być przede wszystkim realistyczne i możliwe do osiągnięcia poprzez już istniejące narzędzia. Można zatem bawić się w fałszywe informacje, tworzenie scamu czy też tworzenie fałszywych wypowiedzi polityków. Aczkolwiek to nic innowacyjnego i mamy z tym do czynienia już teraz. OpenAI chce całkowicie nowych pomysłów, w których zostanie wykorzystana sztuczna inteligencja. Dla zabawy? Otóż – nie. Konkurs ma drugie dno.

Sztuczna inteligencja w działaniu

Czytaj też: Sztuczna inteligencja będzie nam pomagać i zastąpi nas w pracy. Nie kupuję tej utopijnej wizji

Jakie? Otóż OpenAI chce wiedzieć, jakich błędów nie popełniać i dzięki temu uniknąć potencjalnej katastrofy. A więc im więcej ponurych pomysłów, tym większa szansa na to, że nie będzie możliwości ich zaistnienia w bliższej lub dalszej przyszłości. Ma to także pozwolić na monitorowanie i przewidywanie zagrożeń płynących z wykorzystywania zaawansowanej SI. A więc cel to szlachetny – OpenAI nie chce dopuścić do powstania Skynetu.

Konkurs trwa do 31 grudnia, a zapisać się do niego możesz na tej stronie. Co nieco ironiczne – nagroda wartości 25 tys. dolarów, która zostanie przyznana dziesięciu najlepszym pomysłom, będzie mieć formę kredytów API do wykorzystania w różnych narzędziach i programach producenta. Czyli opisując trafnie zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji otrzymasz więcej możliwości jej wykorzystania. Startującym – powodzenia.