Chiny nie chciałyby, żebyś widział te zdjęcia. W stoczni powstaje coś wyjątkowego

Co przedstawiają najnowsze zdjęcia z samego serca Państwa Środka? Chiny z pewnością nie chciałyby, żebyśmy mieli dostęp do tych zdjęć, ale co tam, raz się przecież żyje.
Chiny nie chciałyby, żebyś widział te zdjęcia. W stoczni powstaje coś wyjątkowego

Nowa zaawansowana korweta powstaje w chińskiej stoczni. Czym jest ten okręt?

Z roku na rok Chiny pokazują, kto tu rządzi, jeśli idzie o tempo rozwoju swojej marynarki wojennej i ogólnie okrętów, których część trafia również na eksport. Najnowszym tego przykładem jest nieznany dokładnie okręt, który powstaje w stoczni Dalian w prowincji Liaoning, więc nic dziwnego, że same zdjęcia wystarczyły, aby rozbudzić wyobraźnię analityków oraz największych fascynatów marynarek wojennych. Pozostaje więc pytanie – czym dokładnie jest ten okręt?

Czytaj też: Chiny rozszerzą swoje wojsko. Teraz państwo celuje wyżej, niż kiedykolwiek wcześniej

Widoczny na zdjęciach okręt został już sklasyfikowany jako nowoczesna korweta stealth, która stanowi nie tylko nowy, ale wręcz przełomowy dodatek do możliwości morskich Chin. Aktualnie jednak szczegóły na jej temat pozostają nieznane, więc nic dziwnego rozpoczęła się szeroka spekulacja dotycząca roli i wpływu tego okrętu, który może wręcz reprezentować nowy kierunek w chińskiej wojnie morskiej, jako coś pomiędzy okrętami typu 056 i 054A.

Analitycy wojskowi sugerują, że ta nowa korweta może wprowadzić zupełnie nowy typ lekkich okrętów wojennych dla PLAN, potencjalnie zastępując obecne korwety typu 056 (typu Jiangdao). Ten rozwój może być oznaką nieustępującego chińskiego zaangażowania w modernizację swojej floty morskiej, choć z drugiej strony istnieje również przekonanie, że okręt ten nigdy nie przyjmie na pokład chińskich marynarzy. Może być zwyczajnie przeznaczony na eksport, choć aktualnie nie wiemy nic na temat potencjalnych kontraktów, które mogą być z nim związane.

Czytaj też: Chiny wyprzedziły USA. Teraz mogą tworzyć ciche okręty podwodne bez atomu

Na podstawie zdjęć można stwierdzić, że okręt ewidentnie został zaprojektowany i jest obecnie budowany z założeniami stealth. Widać to po jego kadłubie, który charakteryzuje się dużymi, nachylonymi, płaskimi powierzchniami. Te są starannie zaprojektowane w celu zmniejszenia wykrywalności okrętu na radarach i nawet w obiektywach kamer. Widzimy też, że korweta dzierży pionowe systemy wyrzutni rakiet i główną armatę kalibru (prawdopodobnie) 76 mm, a do tego system rakietowy Hongqi-10 (HQ-10) do realizowania misji obrony powietrznej oraz pokład zaprojektowany dla śmigłowca wielkości Z-9, który znacznie zwiększy jej zakres operacyjny.

Okręt typu 056 i 054A

Czytaj też: Ta broń zmieni oblicze wojny. Chiny rozwiązały jej największy problem

Pojawienie się korwety stealth w stoczni Dalian jest świadectwem ambitnych wysiłków Chin w dziedzinie modernizacji swoich morskich aktywów i zaawansowania technologicznego. Jej wprowadzenie może znacząco wpłynąć na strategiczną dynamikę w różnych terytoriach morskich, a w miarę pojawiania się dalszych informacji, jej pełny wpływ na chińską strategię morską i stosunki międzynarodowe stanie się znacznie bardziej klarowny.