W oceanie ukrywała się gigantyczna góra. Jak wiele tajemnic ma jeszcze nasza własna planeta?

Działania mające na celu mapowanie dna morskiego doprowadziły do niesamowitego odkrycia. Naukowcy znaleźli bowiem ogromną górę, która mogła być dawniej wulkanem.
W oceanie ukrywała się gigantyczna góra. Jak wiele tajemnic ma jeszcze nasza własna planeta?

Obiekt ten ma około 1600 metrów wysokości, dlatego zdecydowanie góruje nad dnem Oceanu Spokojnego. Niezwykła struktura znajduje się natomiast około 2400 metrów poniżej poziomu morza. Sukces można zapisać na konto przedstawicieli Schmidt Ocean Institute, którzy opowiedzieli o swoich dokonaniach na łamach LiveScience.

Czytaj też: Tajemniczy obiekt na dnie oceanu. Ze złotej kuli coś się wykluło – nie wiemy, co

Jak podkreśla przedstawicielka tej organizacji, Jyotika Virmani, dokonane odkrycie stanowi kolejny dowód na to, jak wiele tajemnic może mieć przed nami Ziemia. Tym bardziej, iż mówimy o obiekcie mającym powierzchnię rzędu 14 kilometrów kwadratowych. Jeśli chodzi o jego lokalizację, to mowa o wodach międzynarodowych na Oceanie Spokojnym, 156 kilometrów od wód Gwatemali. 

Przełom w poszukiwaniach nastąpił, gdy uczestnicy wyprawy podróżowali z Kostaryki w okolice granicy między sześcioma płytami tektonicznymi. Znaleziona góra stanowi nie tylko ciekawostkę geologiczną. Jest również siedliskiem dla głębinowych koralowców, gąbek i licznych bezkręgowców. Dlaczego akurat taka formacja miałaby być dla nich odpowiednia? Choćby ze względu na fakt, iż większość oceanicznego dnia jest pokryta luźnymi osadami, podczas gdy wspomniane organizmy preferują twardsze podłoże.

Gigantyczna góra znajdująca się pod wodami Oceanu Spokojnego została odnaleziona przez naukowców ze Schmidt Ocean Institute

Oczywiście tego typu znaleziska zdarzą się jeszcze wielokrotnie. W oparciu o obserwacje satelitarne można stwierdzić, że istnieje ponad 100 000 niezbadanych gór podwodnych. Do ich identyfikacji doprowadzą postępy w mapowaniu dna, które ma oczywiście znacznie więcej funkcji. I choć mówienie, że lepiej znamy kosmos aniżeli własne morza oraz oceany mija się z prawdą, to historie takie jak powyższa pokazują, iż ziemskie ekosystemy wciąż mogą zaskakiwać.

Czytaj też: Naukowcy odkryli wcześniej niewidzianą wodę w Atlantyku. Ciągnie się od Brazylii aż do Afryki

O tym, że tego typu odkrycia zdarzają się relatywnie często najlepiej świadczy fakt, że latem tego roku naukowcy natrafili na ukryty ekosystem kwitnący życiem. Znajduje się on w obrębie tzw. Grzbietu Wschodniopacyficznego. Obszar ten jest położony we wschodniej części Pacyfiku. Poza tym udało się też odnaleźć dwie nieznane wcześniej góry podwodne i dziewicze rafy koralowe w pobliżu wysp Galapagos.