Największa turbina wiatrowa na świecie postawiona w rekordowym tempie

Według najnowszych informacji, największa na świecie turbina wiatrowa została zainstalowana przez jej producenta w zaledwie 24 godziny. To kolejny rekord do kolekcji tej niezwykłej chińskiej instalacji.
Największa turbina wiatrowa na świecie postawiona w 24h /Fot. Goldwind

Największa turbina wiatrowa na świecie postawiona w 24h /Fot. Goldwind

Turbiny wiatrowe są kluczowymi instrumentami w naszym dążeniu do wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Pojawienie się farm morskich umożliwiło budowanie większych turbin, które z kolei są w stanie pozyskać więcej energii w jednym cyklu.

Czytaj też: Nikt nie wierzył, że to zrobią. Chiny montują na wybrzeżu farmę wiatrową, jakiej jeszcze nie było

Problemem jest czas ich montażu, a konieczność instalacji turbin na coraz większych głębokościach na morzu nie ułatwia zadania. Firma Goldwind opracowała procedurę, która pozwala na ekspresowe stawianie tego typu instalacji. GWH252-16MW, która jest uważana za największą turbinę wiatrową na świecie, została postawiona w 24 godziny. Na początku września podobny wyczyn osiągnięto w przypadku turbiny o mocy 14,3 MW.

Chińska turbina wiatrowa bije rekord za rekordem

Teraz na profilu Goldwind na LinkedIn ogłoszono, że turbina wiatrowa GWH252-16MW została postawiona w rekordowe 24 godziny. To istotny przełom dla morskiej energetyki wiatrowej, a przy tym szansa na znaczne obniżenie kosztów budowy.

Czytaj też: Największa turbina wiatrowa na świecie rozpoczęła pracę! Jej rozmiary trudno sobie wyobrazić

Turbina wiatrowa Goldwind o mocy 16 MW ustanowiła kolejny rekord na początku września, wytwarzając 384,1 MWh energii w ciągu 24 godzin. To ilość energii wystarczająca do zasilenia 170 000 domów, a tyle wytwarza tylko jedna turbina. Jej wirnik ma średnicę 252 m, a łopaty omiatają powierzchnię 50 tys. m2.

Rekord pobito w morskiej farmie wiatrowej Zhangpu Liuao Phase 2 w południowo-wschodniej prowincji Fujian podczas tajfunu Haiku. Prędkość wiatru osiągała wtedy 85 km/h, co było idealnymi warunkami dla turbiny o mocy 16 MW i pozwoliło na demonstrację potencjału technologii. Większość turbin nie może pracować podczas tajfunu, a Haiku zmusił wiele farm wiatrowych do zamknięcia. Jednakże Goldwind może regulować swoje łopaty w czasie rzeczywistym, gdy wiatr osiąga dużą prędkość, umożliwiając dalsze wytwarzanie energii.

Turbina wiatrowa GWH252-16MW podczas montażu /Fot. Goldwind

Warto zaznaczyć, że turbiny wiatrowe Goldwind powstają w fabryce o zerowej emisji dwutlenku węgla, do której energia jest dostarczana z farm wiatrowych i słonecznych. Firma twierdzi, że jej produkty są przyjazne dla środowiska i zaprojektowane tak, aby były lekkie, łatwe do demontażu i recyklingu.

Chiny są światowym liderem w dziedzinie energetyki wiatrowej. W 2021 r. w kraju tym zainstalowano więcej turbin niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie w ciągu ostatnich pięciu lat. Same Chiny odpowiadają za 49 proc. z 64,3 GW globalnej mocy z energii wiatrowej pozyskanej na morzu w 2022 r. Kraj ten planuje także budowę największej na świecie farmy wiatrowej – obiektu tak ogromnego, że mógłby zasilić całą Norwegię. Prace nad nim mają ruszyć przed 2025 rokiem.