Intel Core i9 z taktowaniem, które wyznacza nowe granice. To będzie “top of the top”

Choć sam producent jeszcze nie zaprezentował tego układu, specyfikacja Intel Core i9-14900KS trafiła już do sieci i zwraca uwagę taktowaniem przebijającym wszystko, co do tej pory widzieliśmy. Jeśli przeciek znajdzie potwierdzenie w rzeczywistości, pojawi się nowy król na rynku.
Intel Core i9
Intel Core i9

Zacznę od tego, że model ten ma nazwę “Special Edition”, a więc jego wysokie taktowanie to raczej wyjątek niż reguła. Pomijając to – Intel zaproponuje wraz z rodziną Meteor Lake szereg układów, które nie będą o wiele gorsze. Model i9-14900 KS bazuje oczywiście na i9-14900K, a przeciek zdradza nam jego pełną specyfikacją.

Intel Core i9-14900KS – najszybszy procesor świata?

A skąd właściwie ten przeciek? Ano z Izraela, gdzie w jednym ze sklepów online pojawiły się gotowe zestawy desktopowe z Core i9-14900KS ma podkładzie. Choć sam Intel nie ogłosił jeszcze w ogóle istnienia tego modelu, nie jest to dziwne, gdyż partnerzy handlowi zawsze są pod tym względem o krok przed użytkownikami. Dziwi jednak, że producent nie nałożył żadnego embarga na ujawnianie takich informacji. A może i ogłosił, ale sklep się wyłamał?

Jakby nie było – mamy tu specyfikację niemal identyczną jak w i9-14900K, czyli 24 rdzenie (8 x P, 16x E) i 32 wątki. O ile jednak taktowanie wynosi w modelu 14900K 6,0 GHz w trybie boost, tutaj będzie to aż 6,20 GHz. Układ ma do dyspozycji 36 MB pamięci cache L3 i 32 MB cache L2. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na moc, bazowe to 150 W, a maksymalne – gdy procesor pracuje ekstremalnie wydajnie w trybie turbo – to 253 W.

Nowy Intel Core w gotowych zestawach

Czytaj też: Wyciekły wyniki benchmarków Intel Core Ultra 9 185H. Czy Meteor Lake będzie rządzić na rynku?

Intel Core i9-14900KS posiada taką samą architekturę, jak inne modele 14. generacji. Taktowanie 6,20 GHz niekoniecznie musi być ostateczne – overclockerzy potrafią wycisnąć znacznie więcej. Na przykład Przy 14900K udało się uzyskać aż 9,1 GHz. Oczywiście nie jest to taktowanie, którego można używać by przez dłuższy czas, ale sam fakt jego uzyskania świadczy o mocy drzemiącej w układach Intela.

A kiedy omawiany procesor zostanie oficjalnie pokazany? Spodziewam się, że za miesiąc, a konkretnie 14 grudnia. Wówczas to producent ma zaprezentować światu rodziny Meteor Lake i Emerald Rapids na specjalnym wydarzeniu. Później zapewne będą one pokazane na styczniowych targach CES w Las Vegas.