Nvidia zatrzymuje produkcję dwóch popularnych kart GeForce RTX. Czy to ich koniec?

Najnowsze przecieki z obozu Nvidii przynoszą nam zaskakujące informacje. Dwa popularne modele kart nie będą póki co produkowane, ponieważ producent skupi się na innych. A co ciekawe – będą to warianty tych właśnie kart, których produkcja została wstrzymana. Co kombinuje Nvidia?
Nvidia GeForce RTX 4070
Nvidia GeForce RTX 4070

Zdradzę już na wstępie, że te dwie karty to RTX 4070 Ti oraz RTX 4080. Pierwsza jest obecnie dostępna w cenie ok. 4 tysięcy złotych, a druga w przedziale od 4 do 5,5 tys. zł. Sprzedaż obu jest bardzo dobra, dlatego decyzja producenta może dziwić. Jednak jest to część planu, który ma wprowadzić na rynek nowszą linię. I nie chodzi tu o RTX 50. Nadal pozostajemy w obecnej generacji.

Nvidia i karty RTX SUPER

Jak podaje źródło przecieku, Nvidia właśnie rozesłała do partnerów ostatnie wyprodukowane modele RTX 4070 Ti oraz RTX 4080. Kolejnych nie będzie, ponieważ produkcja została przestawiona na ich wersje z dopiskiem SUPER. A więc teraz nacisk będzie położony na RTX 4080 SUPER oraz RTX 4070 SUPER. Szczerze mówiąc, nie jestem zaskoczony, ponieważ oba te modele mają zostać pokazane na targach CES 2024 na początku stycznia, a więc teraz jest najlepszy czas na ich wyprodukowanie.

Jednak niekoniecznie oznacza to, że RTX 4070 Ti oraz RTX 4080 nie będą już produkowane. W historii już zdarzało się, że Nvidia nie tylko wstrzymywała, ale nawet całkowicie porzucała wybrane modele, aby potem ponownie ruszyć z ich produkcją. Najlepszym przykładem karty RTX 3060, które zaczęto dostarczać ponownie na rynek w trakcie pandemii COVID-19. Tak więc nie jest przesądzone, że to koniec dwóch popularnych modeli.

Czytaj też: Wiemy, kiedy zadebiutuje RTX 40 SUPER. To znaczy – prawie na pewno wiemy

Czym karty z dopiskiem SUPER będą różnić się od zwykłych? Przede wszystkim większą ilością rdzeni CUDA, podczas gdy ilość pamięci oraz TDP pozostaną takie same. Jednak te informacje również znamy wyłącznie z przecieków, dlatego należy podchodzić do nich z ograniczonym zaufaniem. Na pewno będą wydajniejsze od obecnych RTX 4070 Ti oraz RTX 4080, jednak na odpowiedź na pytanie “jak bardzo?”, musimy zaczekać na targi CES 2024.