Światło pędzi jak szalone przez ogniwa słoneczne. Wynalazek z Niemiec zmienia reguły gry

Organiczne ogniwa słoneczne są obiecującym rozwiązaniem fotowoltaicznym, na którego komercjalizację wciąż czekamy. Niemieccy naukowcy opracowali sposób, w jaki można przyspieszyć transport ekscytonów przez unikalną strukturę ultra cienkich ogniw. Na czym on dokładnie polega?
Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium / źródło: EurekAlert, TUM, materiały prasowe

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium / źródło: EurekAlert, TUM, materiały prasowe

O tym, jak różnorodne potrafią być ogniwa fotowoltaiczne, zdążyliśmy się już dawno temu przekonać. Na łamach serwisu zrelacjonowaliśmy co najmniej kilkadziesiąt (choć pewnie już setki) różnych odkryć z tej dziedziny. Dzięki nim wiemy, że krzemowa technologia w porównaniu z wieloma innymi zdaje się już być przestarzałą i wymagającą zastąpienia przez lepsze rozwiązania. Takim mogą być organiczne ogniwa słoneczne (OSC), które, jak sama nazwa mówi, są zbudowane ze związków organicznych.

Czytaj też: To ogniwo słoneczne jest całe czarne i rekordowo wydajne. Domyślamy się, gdzie powstało?

OSC są nazywane także plastikowymi ogniwami, ponieważ w większości przypadku tworzy się je z podobnych polimerów, co wiele opakowań z tworzyw sztucznych. Zasadniczym atutem organicznych ogniw jest ich elastyczność i możliwość dowolnego kreowania ich kształtu. Ponadto produkcja modułów może być prowadzona metodą druku 3D, co znacznie obniża koszty.

Gdyby te urządzenia były tak idealne, to już od dawna stosowane byłyby w praktyce. Niestety tak nie jest, a to głównie z uwagi na ich niską sprawność konwersji energii, która często nie przekracza nawet 10 proc. Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) twierdzą, że wcale OSC nie muszą być takie słabe.

Przykładowe organiczne ogniwo słoneczne / źródło: FreudianCritz, Wikimedia Commons, CC-BY-4.0

Organiczne ogniwa słoneczne mogą być wydajniejsze, dzięki specjalnym barwnikom

Na łamach Nature Communications podzielili oni się wynikami badań nad stosowaniem specjalnych barwników organicznych, które wchodząc w skład ogniw słonecznych, tworzą swoiste „autostrady” dla ekscytonów. Jest to bardzo ważne, aby wspomniane cząstki przemieszczały się przez poszczególne warstwy ogniwa o wiele szybciej, ponieważ ma to istotny wpływ dla wydajności urządzenia.

Czytaj też: Obok Polski biją rekord świata, a my tylko na to patrzymy. To ogniwo słoneczne jest potężne

Badacze wykorzystali w swoich badaniach merycyjaninę o strukturze chinoidowej. Następnie obserwowali przepływające przez barwnik ekscytony za pomocą spektroskopii strat energii elektronów (EELS). Jak podaje jeden z uczonych, Frank Ortmann: „Wartość 1,33 elektronowolta osiągnięta w naszym projekcie znacznie przekracza wartości występujące w innych organicznych ogniwach półprzewodnikowych”.

Zdaniem autorów badań, ich odkrycie dotyczące przyspieszenia transportu ekscytonów utoruje drogę do bardziej wydajnych organicznych ogniw słonecznych, jak również organicznych diod elektroluminescencyjnych.