Mechaniczny pracownik idealny. Samodzielnie zbudował mur, a ludzie nawet palcem nie kiwnęli

Naukowcy z instytutu badawczego ETH Zurich postanowili przerobić tradycyjną koparko-ładowarkę na coś specjalnego. Tak powstał robot HEAP, który opanował stawianie murów.
Mechaniczny pracownik idealny. Samodzielnie zbudował mur, a ludzie nawet palcem nie kiwnęli

Zautomatyzowany robot HEAP samodzielnie postawił stabilny mur o długości 65 metrów

Robot HEAP (Hydraulic Excavator for an Autonomous Purpose) mógłby niegdyś występować na ekranie wspólnie z dumnym hasłem Make America Great Again i uzasadnieniami, dlaczego ważny jest mur na granicy. Z USA nie ma jednak nic wspólnego, bo ta wywodząca się ze szwajcarskiego uniwersytetu zrobotyzowana koparko-ładowarka powstała w ramach projektu związanego z automatyzacją sprzętów budowlanych. Swoje “życie” rozpoczęła od tradycyjnej, 12-tonowej koparko-ładowarki Menzi Muck M545, ale w uniwersyteckim warsztacie doczekała się znaczącej modernizacji, skupiającej się na systemach co do pełnej automatyzacji.

Czytaj też: Roboty czułe jak ludzie. Naukowcy dokonali niemożliwego

Zastosowane modyfikacje obejmują instalację globalnego systemu pozycjonowania GNSS, zamontowaną na podwoziu jednostkę pomiaru bezwładnościowego IMU, moduł sterowania oraz LiDAR umieszczone w kabinie i na ramieniu kopiącym. Taki zestaw czujników w połączeniu z odpowiednim systemem udowodnił, że roboty mogą już samodzielnie zbudować mur. Mur nie byle jaki, bo zbudowany z precyzyjnie ułożonych głazów bez jakiejkolwiek zaprawy, co oznacza, że nie wykorzystano w jego konstrukcji nic poza precyzyjnym dobraniem kształtów oraz środka ciężkości. Innymi słowy, nie jest to byle osiągniecie.

Czytaj też: Widok jak z filmu. Za amerykańskimi Marines zaczęły podążać roboty

Proces budowania muru, który finalnie sięgnął 6 metrom wysokości i 65 metrom długości, rozpoczął się od przeskanowania przez HEAP placu budowy w celu stworzenia mapy 3D. Następnie system maszyny zarejestrował lokalizacje kilkutonowych głazów, które zostały zdeponowane na miejscu. Po tym HEAP podniósł każdy głaz, używając technologii wizji maszynowej do oszacowania jego wagi i środka ciężkości oraz do zarejestrowania jego trójwymiarowego kształtu. Każda z budowlanych sesji umożliwiła robotowi postawienie od 20 do 30 głazów, a jego potwierdzony potencjał jest wręcz niewiarygodny na tle tego, że w praktyce robot mógłby wykorzystywać do budowy kamienie z najbliższej okolicy, samodzielnie oceniając ich “potencjał” i tym samym znacznie zmniejszając energię potrzebną do transportu materiałów z odległych miejsc.

Czytaj też: Chińczycy stawiają na masową produkcję robotów przypominających ludzi. Co planują?

Proces powstawania i testowania HEAP został szczegółowo opisany w artykule opublikowanym niedawno w czasopiśmie Science Robotics. To osiągnięcie nie tylko demonstruje potencjał robotów w projektach budowlanych i inżynieryjnych, ale również toruje drogę do bardziej efektywnych i zrównoważonych praktyk budowlanych. Użycie robotów takich jak HEAP może zrewolucjonizować budownictwo, redukując pracę ręczną, optymalizując wykorzystanie lokalnych materiałów i zwiększając precyzję w budowaniu skomplikowanych struktur.