Rosja ma nowe samoloty do prowadzenia wojny. Są potężne i wielozadaniowe

Wygląda na to, że przemysł zbrojeniowy Rosji nie jest jednak całkowicie sparaliżowany, co potwierdza najnowsza dostawa wyjątkowych samolotów bojowych, którymi Rosja właśnie się pochwaliła.
Rosja ma nowe samoloty do prowadzenia wojny. Są potężne i wielozadaniowe

Rosja doczekała się dostawy nowych Su-34. To część łatania wielkich strach

Su-34 to dwuosobowy wielozadaniowy samolot bojowy, którego zalicza się do grupy bombowców taktycznych, samolotów myśliwsko-bombowych, a nawet rozpoznawczych i szturmowych. Nie jest aż tak stary, ale i tak jego osprzęt można uznać za przestarzały zwłaszcza na tle amerykańskich maszyn i dlatego latem 2020 roku Rosja zamówiła kolejne 20 egzemplarzy Su-34M, czyli bardziej zaawansowanej wersji. Była to niejako kontynuacja początkowego kontraktu na 32 egzemplarze Su-34 w 2008 roku i drugiego kontraktu na 92 Su-34 w 2012 roku.

Czytaj też: Rosja pokazała nową broń. Czym są te skrzydlate niszczyciele?

Czym są rosyjskie bombowce Su-34, najbardziej zaawansowanych maszyn, bombowce Su-34, Su-34,

Według danych z 2023 roku Rosja ma w służbie co najmniej 149 egzemplarzy Su-34, a w tym nowo dostarczoną partię. Tyle tylko, że ta liczba może nie uwzględniać strat poniesionych podczas trwającej wojny, na której Rosja miała stracić co najmniej 23 egzemplarze Su-34. Innymi słowy, dziś państwo łata tylko poniesione straty, które w połączeniu ze starzeniem się sprzętu musiały znacząco odbić się na ogólnym stanie rosyjskiej floty samolotów. Wspominam o tym nie bez powodu, bo tak się składa, że ostatnio Ministerstwo Obrony Rosji otrzymało nową partię Su-34 w ramach dostaw od United Aircraft Corporation (UAC).

Czytaj też: Exodus czołgowego biznesu. Rosja traci na wojnie więcej, niż myślisz

Te nowo dostarczone Su-34 zawierają szereg udoskonaleń, opartych na doświadczeniach operacyjnych wcześniejszych modeli, które obejmują zaktualizowany zestaw awioniki opracowany w ramach prac doświadczalnych. Modernizacja ta wyposaża Su-34 w nowy osprzęt rozpoznawczy, lepsze możliwości co do zasięgu oraz wyższy zasięg, oraz precyzję uzbrojenia. To o tyle cenne, że prace nad oryginalnymi Su-34 rosyjska firma Sukhoi rozpoczęła w połowie lat 80. ubiegłego wieku z celem zastąpienia Su-24 nowym, wszechstronnym bojowym samolotem taktycznym. Wszystkie modernizacje są więc na wagę złota, a to zwłaszcza ze względu na to, że Su-34 oparto o przechwytujący myśliwiec Su-27 produkowany w latach od 1980 do 2019, który swoją służbę rozpoczął oficjalnie w 2014 roku.

Czym są rosyjskie bombowce Su-34, najbardziej zaawansowanych maszyn, bombowce Su-34, Su-34,

Czytaj też: Trudno uwierzyć, że to nastało. Rosja rozkazała swoim pilotom sięgnąć po wyjątkową broń

Obecnie produkcja Su-34 trwa nieprzerwanie od 2006 roku, a są to na tyle ciekawe i ważne samoloty na służbie Rosji, że warto poświęcić im kilka minut, co zresztą zrobiłem w dedykowanym im artykule, którego znajdziecie tutaj.