Kolejne sklepy w Polsce zasilane energią ze słońca. Fotowoltaika święci tryumfy w handlu

Kolejna sieć dyskontów w Polsce planuje zainstalować panele słoneczne na dachach swoich sklepów. Nie tylko Lidl, Kaufland czy POLO Market będą sieciami korzystającymi z energii słonecznej. Do tego grona dołączy wkrótce Aldi, a w całym procesie pomoże firma EDP Energia Polska.
Aldi / źródło: Aldi.pl, materiały prasowe

Aldi / źródło: Aldi.pl, materiały prasowe

Aldi jest jedną z największych sieci handlowych na świecie. Od wielu lat znajduje się w światowej czołówce. Sieć powstała już w 1913 roku w Essen, w Niemczech, a obecnie jest podzielona na dwie główne spółki – Nord i Süd. Pierwsza inwestuje przede wszystkim w krajach europejskich, a druga na rynku amerykańskim.

Czytaj też: Wpadł gang, który przez 7 lat organizował napady na sklepy Apple

W Polsce pierwsze dyskonty Aldi pojawiły się dopiero w 2006 roku, a największy rozwój sieci w naszym kraju obserwujemy od kilku lat. Obecnie liczba marketów wynosi ponad 100, a na dachach 52 z nich zostaną zainstalowane wkrótce panele słoneczne – dowiadujemy się z komunikatu prasowego od EDP Energia Polska.

Czytaj też: Poczta Polska zmienia się na lepsze. Czy już wszyscy w Polsce jeżdżą elektrykami?

Fotowoltaika na dachach dyskontów. Sklepy Aldi będą zasilane zieloną energią

Podmiotem odpowiedzialnym za dostarczenie instalacji i ich montaż będzie wspomniane EDP. W ramach projektu „zazielenienia” dyskontów zainstaluje się dokładnie 5600 paneli fotowoltaicznych. Ich całkowita moc zainstalowana wyniesie 2,6 MWp. Jak podaje serwis WNP.pl, jest to ekwiwalent rocznych dostaw energii elektrycznej dla 520 gospodarstw domowych.

Na dach 52 sklepów Aldi zostaną zamontowane panele słoneczne o łącznej mocy zainstalowanej 2,6 MWp

Niemieckiej sieci handlowej nie chodzi tylko o pieniądze (choć tutaj firma przewiduje oszczędności na rachunkach za prąd w wysokości 1,8 miliona złotych rocznie), ale także o ochronę środowiska. Dodajmy, że projekt instalacji wyraźnie przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla – energia pobierana będzie nie z elektrowni węglowych, ale z OZE. Oszacowano, że zmniejszy się produkcję CO2 o 2 tysiące ton rocznie. Jest to wartość, jaką eliminuje 97 tysięcy drzew w tym samym czasie.

Czytaj też: Ta fotowoltaiczna inwestycja jest dumą całego kraju. Polska może tylko obejść się smakiem

Panele słoneczne na dachach sklepów wielkopowierzchniowych wydają się całkiem ekonomicznym rozwiązaniem. Wiele dyskontów znajduje się w parterowych budynkach z dachem o łagodnym spadzie. W przeciwieństwie do płaskich dachów nie będzie tutaj potrzeby instalowania dodatkowych elementów ustawiających moduły pod odpowiednim kątem. Nie ma wątpliwości, że widok instalacji fotowoltaicznych na dachach sklepów i galerii handlowych stanie się powoli czymś powszednim.