Niesamowicie szybkie transfery danych stają się rzeczywistością. USB 4 wkracza na rynek

Adata ma dla nas propozycję, koło której ciężko będzie przejść obojętnie. Szybkość, jaką osiąga zaprezentowany przez nią model SE920, musi budzić respekt. Dzięki nowemu interfejsowi dysk SSD jest tak szybki, że wymaga własnego chłodzenia.
SSD USB4
SSD USB4

Zarówno przenośne, jak i znajdujące się w laptopach czy desktopach dyski SSD mają za zadanie umożliwić jak najszybszy odczyt i zapis danych. W chwili obecnej USB 3.2 to najszybszy interfejs, jednak już ponad dwa lata temu ogłoszono oficjalnie jego następcę – pierwszą wersję USB 4. Dopiero teraz pojawia się pierwszy dysk mogący wykorzystać jego możliwości. Jaką szybkość transferu danych udostępnia?

Adata SE920 – pełna moc USB 4

Adata szykuje się do wprowadzenia na rynek modelu SE920, który ma być pierwszym konsumenckim dyskiem SSD korzystającym w pełni z możliwości nowego interfejsu. Jak podaje producent, szybkość odczytu wynosi w nim 3,8 GB/s, a zapisu – 3,7 GB/s. Oczywiście w tym celu urządzenie, do którego podpinamy dysk, musi posiadać obsługę USB 4. Takie transfery danych to niemal dwukrotnie więcej od modelu Elite SE880, który Adata pokazała w zeszłym roku, a także niemal czterokrotnie lepiej od Samsunga T7 Shield.

Dysk SE920 jest w pełni kompatybilny z USB 3.2 oraz 2.0, a dzięki połączeniu USB-C także z Thunderbolt 4. W celu zapewnienia optymalnych warunków do przechowywania oraz transferu danych wyposażono go w aktywny system chłodzenia, korzystający z wiatraczka. Wiatraczek można aktywować ręczenie, a jak podaje Adata – jego działanie pozwala na utrzymanie temperatury o 10% mniejszej niż modeli bez chłodzenia.

Adata SE920 - USB 4

Czytaj też: Ogromne ulepszenie standardu USB. Poznaliśmy szczegóły USB4 2.0

Producent poinformował, że dysk będzie dostępny w dwóch wersjach – 1 TB oraz 2 TB. Niestety, zabrakło najważniejszych informacji, czyli o dacie premiery oraz cenach. Biorąc jednak pod uwagę, że Adata już się nim chwali, zapewne nie będziemy na nie długo czekać.

W chwili obecnej urządzenia wspierające USB 4 – które może zapewnić teoretyczną szybkość 40 GB/s – to najnowsze MacBooki, urządzenia iPad Pro oraz niektóre notebooki z Windows. Jeśli chodzi o desktopy, MSI na tegorocznych targach Computex pokazało pierwszą płytę główną z tym interfejsem, a miesiąc pod tym Kensington zaprezentował adapter z portami USB 4. Standard ten powinien upowszechnić się w najbliższych latach.