Chiny osiągnęły właśnie wiele, rozwiązały największy problem broni przyszłości

Wszyscy chcą swoją “broń przyszłości” i wygląda na to, że Chiny poczyniły w tej kwestii znaczący postęp, kiedy to rozwiązały największy problem tak zwanego railguna. Nastąpiło to dobre dwa lata po tym, jak z projektów tego typu zrezygnowały Stany Zjednoczone.
Działo elektromagnetyczne USA
Działo elektromagnetyczne USA

Elektromagnetyczne działa jako broń przyszłości. Chiny osiągnęły właśnie wiele

Chiny ożywiły i udoskonaliły koncepcję elektromagnetycznego działa szynowego, a więc projektu rozwijanego aktualnie m.in. przez europejskie firmy (w tym polskich specjalistów) i Japonię, którego USA porzuciły w 2021 roku z powodu wysokich kosztów i problemów technicznych. Chińscy inżynierowie wojskowi z powodzeniem opracowali działo szynowe zdolne do ciągłego strzelania bez ponoszenia uszkodzeń, co stanowi znaczący technologiczny wyczyn, przewyższający poprzednie amerykańskie wysiłki.

Czytaj też: Chiny mają swojego XS101 na wzór Switchblade

Działo elektromagnetyczne, w obronie przeciwrakietowej, z hipersonicznymi pociskami przechwytującymi
Elektromagnetyczne działo rozwijane przez amerykańską firmę

Railgun, zwany też działem szynowym i działem elektromagnetycznym, to specyficzny rodzaj działa kinetycznego, w którym to główną rolę odgrywają specjalne szyny. Zamiast przyspieszać pocisk nagłym wybuchem ładunku miotającego, railgun przyspiesza go poprzez wykorzystanie zależności między pociskiem zbudowanym z dobrego przewodnika, który trafia między dwie szyny przewodzące. W momencie włączenia zasilania powstaje obwód szyna-pocisk-szyna, przez który płynie ogromny prąd elektryczny, co wytwarza silne poprzeczne pole magnetyczne, wprawiające pocisk w ruch.

Czytaj też: Chiny budują wielki statek. Jest dłuższy, niż myślisz, a jego rola cię zaskoczy

Chociaż sam pomysł na tego typu broń jest już stary, to w praktyce żadna armia nie wprowadziła jej jeszcze na służbę. Dążenia do tego jednak trwają, bo zalety działa szynowego sprowadzają się zarówno do kwestii związanych z potęgą bojową, jak i logistyki, a nawet ekonomii. Więcej o tych zaletach możecie przeczytać tutaj, a wracając do najważniejszego, wedle najnowszych informacji aktualne działo szynowe Chin może wystrzeliwać pociski z prędkością 2 kilometrów na sekundę (Mach 6) na dystanse 100-200 kilometrów. Najważniejsze jest jednak to, że chińskie działo jest na tyle wytrzymałe, że ciągły ostrzał z wykorzystaniem nawet 120 pocisków nie przekłada się na żadne oznaki zużycia lub awarii.

Czytaj też: Chiny znów na prowadzeniu. Państwo stworzyło pierwszy tak wyjątkowy okręt podwodny

Kluczem do sukcesu ma w tym być innowacyjny system pomiaru i diagnostyki z ponad 100000 czujnikami, który karmi model sztucznej inteligencji danymi, a ten może w efekcie może identyfikować i korygować potencjalne problemy w czasie rzeczywistym i tym samym zapobiegać uszkodzeniom broni podczas testów. Sam rozwój elektromagnetycznego działa szynowego nie tylko oznacza przełomowy moment dla chińskiego wojska, ale także przekłada się na znaczący postęp w globalnej wojnie i innowacji technologicznej.