Izraelskie świetliki nawiedziły ulice. Zamiast światełek przyniosły śmierć

Do sieci wpadło nagranie, potwierdzające użycie unikalnego typu broni przez Izrael. Tak zwane izraelskie świetliki (FireFly) zaczęły latać nad miastami w tylko jednym celu – poszukiwania celów do wyeliminowania.
Izraelskie świetliki nawiedziły ulice. Zamiast światełek przyniosły śmierć

Izraelskie drony FireFly to przełom w wojnie toczonej w miastach

Właśnie po raz pierwszy dostaliśmy możliwość rzucenia okiem na przykład drona kamikadze FireFly w akcji, a nie na materiałach marketingowych. Ten typ amunicji krążącej wywodzi się z rodziny pocisków Spike i wnosi ogólne możliwości wojska Izraela na zupełnie nowy poziom, zapewniając dostęp do praktycznie “latającego granatu z kamerą”, który w wojnie miejskiej (W tym przypadku miasta Jenin) sprawdza się idealnie ze względu na wiele unikalnych cel.

Czytaj też: Izraelski czołg nie do zniszczenia. To nagranie z frontu musisz obejrzeć

FireFly opracowany przez Rafael Advanced Defense Systems, został zaprojektowany do działań w obszarach miejskich, gdzie tradycyjna świadomość sytuacyjna jest bardzo ograniczona. Jego konstrukcja jest dostosowana do nawigacji w złożonościach miejskich działań wojennych, gdzie wrogowie często chowają się za budynkami, a ryzyko ofiar cywilnych ogranicza użycie ciężkiego wsparcia ogniowego.

Jako członek rodziny SPIKE Rafaela, FireFly dzieli komponenty z rakietą SPIKE NLOS. Ten dron o pionowym starcie i lądowaniu (VTOL) jest zaprojektowany zarówno do działań w zasięgu wzroku, jak i poza nim. Został wyposażony w podwójny system poszukiwania (EO), czujniki zbliżeniowe i dwa silniki rozkręcające koaksjalne wirniki dla minimalnego hałasu, które zapewniają mu wysoką precyzję, a w tym możliwość wlatywania nawet do ciasnych pomieszczeń, aby przeprowadzać atak na wrogów schowanych za osłoną.

Czytaj też: Izrael i broń nuklearna to ciągle jedna wielka tajemnica

Waży mniej niż 2,2 kilograma, ma zasięg 1,5 kilometra i może latać do 15 minut, a gdyby tego było mało, można go przenosić nawet w plecaku, a jego obsługą zajmuje się tylko jeden operator za pomocą tabletu. Jego zaawansowany wielospektralny system poszukiwania pomaga w wykrywaniu, identyfikacji i śledzeniu celów, podczas gdy ich likwidacja obejmuje wykorzystanie ładunku bojowego o masie 350 gramów. Dron ten może też wylądować i zostać ponownie użyty w razie braku odpowiedniego celu, a podczas misji przenosi albo ładunek bojowy do misji uderzeniowych, albo dodatkowy akumulator, aby przedłużyć misje rozpoznawcze do 30 minut.

Czytaj też: Okręty USA wspierające Izrael są dziś cenną lekcją dla innych państw

Ministerstwo Obrony Izraela po raz pierwszy zamówiło FireFly w 2020 roku, a jego pierwsze użycie bojowe miało miejsce we wrześniu tego samego roku w Jenin. Wdrażanie tego typu dronów do wojska stało się coraz bardziej powszechne w nowoczesnej wojnie, jako że spełniają one dwie role – mogą przeprowadzać zwiad, jak i ataki. Te drony nie tylko zwiększają bezpieczeństwo i skuteczność operacji wojskowych, ale także stawiają nowe wyzwania dla przeciwników, ułatwiając znacznie stronie atakującej miasta walkę.