Threads w końcu w Europie? Tak – i być może szybciej niż ktokolwiek by myślał

W połowie 2023 roku wystartowała sieć społecznościowa Threads, będąca alternatywą dla platformy X po rządami Elona Muska. Ruszyła z przytupem – już pierwszego dnia stworzono ponad 70 milionów kont. Zapewne byłoby więcej, gdyby nie fakt, że nie działa ona na terenie Europy. Ale ten stan może wkrótce się zmienić.
Threads
Threads

Za Threads stoi Meta, a nie jest żadną tajemnicą, że panowie Musk i Zuckerberg nie pałają do siebie sympatią. Gdy ten drugi przejmował Instagrama i WhatsAppa, pierwszy rozwijał Teslę i SpaceX. Było mu jednak za mało wpływów, dlatego postanowił wykupić popularną platformę Twitter, co nastąpiło po wielu perturbacjach. Po wykupieniu zmienił jej nazwę na “X” i zaczął wprowadzać nowe zasady, które bardzo nie spodobały się większości ludzi. Dlatego Zuckerberg zwietrzył okazję i ruszył w USA z Threads. Teraz platforma dociera do nas.

Threads w Europie – kiedy wystartuje?

Dlaczego Threads jeszcze nie jest dostępny w Europie? Powód jest ten sam, co w przypadku problemów Facebooka, czyli niezgodność z przepisami RODO oraz regulacjami UE dotyczącymi ochrony danych osobowych. A bez Europy nie można mówić o “globalności” platformy. Oczywiście jeśli ktoś się bardzo uprze, może skorzystać z sieci VPN i zarejestrować się na platformie, podając za mieszkańca Stanów. Ale nie jest to wygodne, prawda?

Jak podał dzisiaj Wall Street Journal, Meta szykuje się na start Threads już w grudniu, czyli rozpoczętym właśnie miesiącu. W artykule mamy wypowiedzi osób pracujących dla Mety, którzy zajmują się właśnie tym aspektem. Dowiadujemy się od nich nie tylko o możliwości premiery w grudniu, ale również kilku innych ciekawych rzeczy. Jedna z nich to fakt, że będzie można korzystać z platformy bez konieczności zakładania profilu, a treści będą przeznaczone do “czystej konsumpcji”, czyli nie będzie zaśmiecania reklamami. W to akurat jakoś tak średnio wierzę.

Threads

Czytaj też: 70 mln ludzi przyszło na Threads w jeden dzień. Ludzie chcą alternatywy dla Twittera

Możliwość korzystania z platformy bez profilu będzie funkcją dostępną tylko dla obywateli Unii Europejskiej, aczkolwiek Adam Mosseri, czyli człowiek, który odpowiada w Mecie zarówno za Instagrama, jak i Threads, zapowiada, że jeśli ktoś założy konto, będzie mógł je powiązać z innymi – czyli na FB, Instagramie i WhatsApp. Gdy Threads nie przypadnie do gustu, będzie można je w każdej chwili skasować bez wpływu na pozostałe.

Europa moze być dla Mety łakomym kąskiem – pod względem Threads oczywiście. Szacuje się, że użytkownicy z naszego kontynentu mogą założyć nawet 40 mln kont do końca 2024 roku. W chwili obecnej liczba aktynych kont konkurenta X to 73 mln. Biorąc pod uwagę, że Twitter w szczycie swojej popularności miał 336 mln użytkowników, przez Threads dość długa droga, aby osiągnąć taki rezultat. Ale nie jest to niemożliwe.