GeForce RTX 4090 D pojawiło się w Chinach. Jakim kosztem Nvidia obeszła sankcje?

Chiny doczekały się pierwszej ekskluzywnej karty GeForce. Jej powstanie zostało wymuszone przez sankcje, które Komisja Handlu nałożyła na rywala handlowego USA. Jak bardzo różni się od wersji podstawowej i na ile została wyceniona? Wszystko już wiemy.
GeForce RTX 4090 D
GeForce RTX 4090 D

Wiadomości o istnieniu specjalnej wersji flagowca Nvidii pojawiły się pod koniec listopada. Informowałem o tym, a także o jej planowanym debiucie pod koniec listopada. Wszystkie informacje zostały potwierdzone, a już dzisiaj Chińczycy mogą zaopatrywać się całkowicie legalnie w najnowszą kartę producenta. Aczkolwiek nie mogą liczyć na taką samą wydajność, co mieszkańcy innych rejonów świata.

GeForce RTX 4090 D GPU – jak wypada w porównaniu z GeForce RTX 4090?

RTX 4090 D ma zastąpić najmocniejszy układ serii RTX 40 wszędzie tam, gdzie sankcje nie pozwalają na jego sprzedaż. Wielu partnerów Nvidii zdecydowało się na wypuszczenie swoich wariantów – na ich liście znajdziemy m.in. MSI, Galax, Zotac oraz Inno3D. Czym różni się on od oryginału, a w czym jest podobny? Zacznę najpierw od różnic in minus.

Zmniejszono w nim liczbę rdzeni CUDA – z 16 384 na 14 592 oraz Tensor – z 512 na 456. Zmiana nie ominęła również procesora graficznego – mamy tu AD102-250-A1. Jeśli chodzi o elementy bez zmian, układ dysponuje 24 GB pamięci GDDR6X (szyna 384-bit, szybkość 21 Gbps) oraz 72 pamięci cache L2. Taktowanie podstawowe jest tu nawet wyższe niż w oryginale – 2280 MHz w porównaniu z 2230 MHz. W trybie boost oba układy mają je takie samo – 2520 MHz. Karta graficzna GeForce RTX 4090 D ma port HDMI 2.1 oraz trzy DisplayPort 1.4a.

Co ciekawe, cena za kartę graficzną jest identyczna jak przy zwykłym RTX 4090 i wynosi ona 12 999 juanów, czyli w przeliczeniu 1599 dolarów.

Suprim X Nvidia GeForce RTX 4090 D

Czytaj też: Karty RTX 4090 coraz częściej wysiadają. Co się dzieje?

Wracając do partnerów Nvidii – póki co na najsilniejszy zapowiada się wariant SUPRIM X, stworzony przez MSI. Producent ten planuje również edycję Gaming X SLIM, która ma być nieco tańsza i zoptymalizowana pod kątem gier. Zotac z kolei planuje aż pięć wariantów – w tym modele z linii AIRO, Trinity oraz PGF. To właśnie PGF 4090 D ma być najmocniejszym oraz najbardziej atrakcyjnym wizualnie modelem – dzięki podświetleniu LED. Galax z kolei ma wprowadzić na rynek trzy modele.

Wydajność GeForce RTX 4090 D

Nvidia opublikowała porównanie nowej karty graficznej z RTX 3090 Ti. Wynika z niego, że nowa przy zastosowaniu DLSS i RT ma wydajność 3,5 razy lepszą od starszej w Alan Wake 2. Porównano w sumie 22 gry, a także wykorzystanie Blendera, czyli bardzo popularnego programu do tworzenia animacji. Oczywiście w każdym przypadku RTX 4090 D wypada znacznie lepiej od 3090 Ti. Nie może to jednak dziwić, ponieważ Ada Lovelace to klasa różnicy w porównaniu z Ampere. A do tego należy jeszcze dodać, że do osiągnięcia większej wydajności zużywa mniej energii.

Choć debiut GeForce RTX 4090 D (D to skrót od “Dragon”) stał się faktem, niezbyt może podobać się to władzom USA. Obchodzenie w ten sposób sankcji przez Nvidię już je zirytowało i zagroziły, że przy kolejnych takich akcjach będą nakładać zakaz handlu bezpośrednio na nowe układy. Może być więc tak, że jest to ostatni tego typu wybieg Nvidii.