Dodali jeden składnik i poprawili przewodność miedzi. Skorzystamy na tym wszyscy

Jeśli potwierdzą się dotychczasowe doniesienia, to dzięki ostatnim postępom związanym ze wzrostem przewodności miedzi powinno dojść do powstania wydajnych silników oraz usprawnienia dystrybucji elektryczności w domach. 
Dodali jeden składnik i poprawili przewodność miedzi. Skorzystamy na tym wszyscy

Na czym w ogóle polegały badania prowadzone przez naukowców z Pacific Northwest National Laboratory? Piszą o tym na łamach Materials & Design, wyjaśniając, że kluczem do sukcesu okazał się łatwo dostępny związek węgla. To właśnie jego obecność sprawia, że zauważalnie rośnie przewodność elektryczna miedzi. 

Czytaj też: Materiały kwantowe nie mają już tajemnic. To zasługa nowego narzędzia

Magicznym składnikiem okazał się grafit, powszechnie stosowany na przykład w produkcji ołówków. W tym przypadku mowa natomiast o wzroście wskaźnika zwanego temperaturowym współczynnikiem rezystancji. Odnosi się on do względnej zmiany rezystancji danego materiału przy zmianie temperatury o 1 stopień Kelwina.

Zmniejszając współczynnik rezystancji można zwiększyć zdolność metalu do przewodzenia prądu elektrycznego. Ale czy da się zwiększyć przewodność metalu poprzez wymieszanie go z innymi materiałami? Gdyby tak się stało, to pojawia się pytanie, czy będzie to opłacalne na tyle, aby wykorzystać podobne rozwiązanie na większą skalę, w komercyjnych zastosowaniach. 

Przewodność miedzi można zwiększyć poprzez dodanie grafenu, co doprowadzi do zastosowań w wielu różnych dziedzinach

Dzięki platformie ShAPE okazało się to wykonalne, co członkowie zespołu badawczego wykazali w praktyce. W toku eksperymentów dodali 18 części na milion grafenu do miedzi, dzięki czemu temperaturowy współczynnik rezystancji spadł o 11 procent. Jednocześnie nie odnotowano spadku przewodności elektrycznej w temperaturze pokojowej. Gdyby taki wzrost w przypadku silników montowanych w pojazdach elektrycznych, to 11-procentowy wzrost przewodności elektrycznej uzwojenia drutu miedzianego doprowadzi do 1-procentowego wzrostu wydajności silnika.

Naukowcy zauważają, że opisywane zjawisko stoi w sprzeczności z przewidywaniami, ponieważ zazwyczaj temperaturowy współczynnik oporu rezystancji rośnie, gdy do metalu zostaną dodane inne składniki. W konsekwencji takie elementy nagrzewają się szybciej, co nie jest pożądanym zjawiskiem. W tym przypadku było natomiast zupełnie inaczej, czego najlepszym przykładem jest powstała mikrostruktura – jednolita i niemal pozbawiona porów. W połączeniu z grafenem, taki materiał zapewnia obniżony współczynnik rezystancji miedzi. 

Czytaj też: Chiny znów na prowadzeniu. Energetyka w kraju pnie się na nowe wyżyny

Powstałe w takich okolicznościach druty kompozytowe miedź-grafen powinny mieć całą gamę zastosowań. Lista jest długa, ponieważ autorzy mówią o możliwości wykorzystania tego konceptu wszędzie tam, gdzie wykorzystywany jest prąd elektryczny. Jednym z przykładów okazują się silniki, które zazwyczaj są przystosowane do pracy w ograniczonym zakresie temperatur. To ze względu na fakt, że wraz ze wzrostem temperatury dochodzi do spadku przewodności elektrycznej. Dzięki nowemu podejściu możliwe będzie natomiast zwiększenie zakresu temperatur, w którym będą pracowały silniki, nie tracąc przy tym przewodności. Poza tym wyobraźmy sobie takie nowatorskie druty wykorzystane do tworzenia linii energetycznych, które mogłyby spełniać zapotrzebowanie na energię w coraz bardziej zaludnionym świecie.