Rosja rozpoczęła produkcję przełomowego drona. Jak wiele zmieni Termit

Rosja ruszyła z produkcją masową specyficznego helikoptera, który nie wymaga pilota za sterami. To bowiem dron, latający bezzałogowiec, mogący całkowicie odmienić to, jak Rosja realizuje swoje operacje wojskowe. 
Rosja rozpoczęła produkcję przełomowego drona. Jak wiele zmieni Termit

Bezzałogowe helikoptery Termit wniosą możliwości bojowe Rosjan na nowy poziom

Najnowszy dodatek do floty dronów Rosji, Termit, stanowi unikalny i innowacyjny wkład w świat bezzałogowych statków powietrznych. Opracowany przez przedsiębiorstwo badawczo-produkcyjne Strela, będące częścią Grupy Kronstadt, Termit jest pierwszym i jedynym dronem helikopterowym opracowanym w Rosji, który został zaprojektowany zarówno do realizowania misji rozpoznawczych, jak i uderzeniowych. Niestety jest objęty tajemnicą, więc aż tak wiele na jego temat nie wiemy, ale jako że bazuje na cywilnym dronie SmartHELI-4501, możemy w pewnym stopniu przewidzieć jego możliwości.

Czytaj też: Rosja ma wyjątkową warstwę obronną. Jest potężna i niewidzialna… teoretycznie

Wiemy, że maksymalna masa startowa tego drona wynosi 450 kilogramów, jego masa własna sięga 270 kg, maksymalna prędkość dobija do 150 km/h, a ta przelotowa do 90 km/h. Termit ma móc wznosić się przynajmniej na 3500 metry wysokości i latać przez nawet 6 godzin z trzema wyrzutniami pocisków S-8L na pokładzie, które to mogą razić cele oddalone o 6 kilometrów. Warto jednocześnie podkreślić, że wojskowa wersja drona SmartHELI-4501 w postaci Termita, może różnić się w pewnych względach.

W ogólnym rozrachunku rosyjski dron Termit wyróżnia się na tle innych typów dronów pod wieloma względami, co wiąże się m.in. z jego formą wiropłata. W przeciwieństwie do dronów o stałych skrzydłach, które wymagają pasów startowych, Termit może startować i lądować w dowolnych miejscach, co jest idealne do przeprowadzania operacji w trudnym terenie. Cechuje go również charakterystyczna dla dronów typu quadkopter zdolność do unoszenia się nad obiektami, która gwarantuje Termitowi przewagę w precyzyjnym celowaniu i rozpoznawaniu w przeciwieństwie do dronów o stałych skrzydłach, które mogą tylko lecieć do przodu.

Czytaj też: Satelity potwierdziły ogromne zniszczenia. Rosja doczekała się nieoczekiwanego wroga

Wiemy, że Termit może również autonomicznie śledzić i blokować się na celach, zmniejszając obciążenie pracy operatora i ryzyko, ale oczywiście nie jest wyłącznie pełen zalet. Termit ma również pewne ograniczenia, bo tak się składa, że jego niższa prędkość i pułap w porównaniu do dronów o stałych skrzydłach sprawiają, że jest bardziej podatny na ogień wroga i niekorzystne warunki pogodowe, a zauważalnie krótszy czas lotu ogranicza znacznie jego zasięg operacyjny. 

Czytaj też: Rosja wreszcie osiągnie coś wielkiego. Rosyjska piechota wręcz o tym marzyła

Mimo swoich zalet i wad, rosyjski dron helikopterowy Termit stanowi znaczący krok w technologii latających bezzałogowców. Zwłaszcza dla Rosji właśnie. Dzięki połączeniu manewrowości, elastyczności i autonomicznych możliwości jest pewnego rodzaju świadectwem zaangażowania Rosji w rozwój jej technologii wojskowej, ale przed wysnuwaniem daleko idących wniosków, powinniśmy i tak poczekać do momentu, w którym rosyjskie wojsko rzeczywiście otrzyma wiele, a nie jedynie kilka egzemplarzy tego bezzałogowca, bo zważywszy na przeszłość Rosji, huczne ogłoszenie, to tylko ogłoszenie.