Samsung szykuje zmiany w swoich składakach. Większe ekrany, mniejsza waga i co jeszcze?

Chociaż Samsung pozostaje królem składanych smartfonów, mając największe udziały w rynku, to zdecydowanie musi się mocno postarać, by tę pozycję utrzymać. Przyszłoroczne Galaxy Z Fold 6 i Galaxy Z Flip 6 mogą dostać pewne ulepszenia, ale czy będą one wystarczające?
Samsung szykuje zmiany w swoich składakach. Większe ekrany, mniejsza waga i co jeszcze?

Idą zmiany. Co szykuje Samsung dla przyszłorocznych składaków?

Rynek składanych smartfonów rośnie w siłę. Najnowszy raport DSCC pokazuje, że w ostatnim kwartale mieliśmy do czynienia z gwałtownym wzrostem ich sprzedaży. W porównaniu z II kwartałem roku mowa o wzroście aż o 215%. Spora zasługa była w tym Samsunga, który pod koniec lipca wypuścił do sprzedaży kolejną generację Galaxy Z Fold i Galaxy Z Flip, jednak południowokoreański gigant, choć wciąż utrzymuje się na pierwszym miejscu, nie może spać spokojnie. Z 86% udziałów w rynku w tamtym roku firma spadła do 72%, a analitycy przewidują, że Samsung zakończy ten rok z zaledwie 42-procentowym udziałem w rynku. To naprawdę ogromny spadek. Oczywiście tam, gdzie jedna firma traci, inni korzystają. W tym przypadku Huawei i Honor, a także pozostałe chińskie marki.

Czytaj też: Samsung idzie jak burza. Kolejne urządzenia dostają Androida 14 z One UI 6. Twój model jest na liście?

Składaków wciąż przybywa i trudno się łudzić, że bezpieczna przez ostatnie lata pozycja Samsunga wciąż taka będzie. Producent w tym roku zaserwował swoim modelom kilka ulepszeń, ale nie ukrywajmy, nadal bez żadnego problemu znajdziemy bardziej wyposażone, cieńsze i ładniejsze modele. Za Galaxy Z Fold i Galaxy Z Flip przemawia budząca zaufanie marka, szeroka dostępność oraz doświadczenie, bo jakby nie patrzeć, Samsung już trochę składanych smartfonów wyprodukował.

Galaxy Z Fold 5

Tylko że doskonale widać, jak niewiele zmian kolejne generacje tych urządzeń dostają. Żeby daleko nie szukać, dopiero w tym roku oba modele dostały nowe zawiasy, dzięki czemu w końcu składają się na płasko. Kiedy inni od samego początku stawiali na takie rozwiązanie, Samsung wciąż się ociągał. Galaxy Z Fold 5 jest już cieńszy od poprzednika, ale kiedy porównamy go z Mate X3 czy X5 od Huawei, a szczególności z Honor Magic V2, wypada naprawdę blado. Galaxy Z Flip ma nieco lepiej, bo konkurencja wśród modeli z klapką jest jeszcze dość niewielka, co jednak wkrótce zacznie się zmieniać.

Czytaj też: Samsung szykuje kolejnego budżetowca. Galaxy A25 zapowiada się ciekawie, ale…

Oczekujemy więc, że następne składaki Samsunga dostaną coś więcej, niż drobne ulepszenia kosmetyczne czy lekkie zmiany w konstrukcji. To najwyższy czas na odważniejszy krok naprzód. Co prawda do premiery Galaxy Z Fold 6 i Galaxy Z Flip 6 zostało jeszcze dużo czasu, dlatego do wszelkich przecieków podchodzimy raczej z dystansem, ale już mówi się, że południowokoreański gigant może szykować pewne zmiany w wyświetlaczach. Niedawny przeciek ujawnił, że Galaxy Z Flip 6 dostanie ekran o przekątnej 3,9”, a więc aż o 0,5” większy niż ten obecny. Większy ekran ma dostać również Fold, choć tutaj nie mamy dokładniejszych danych. 

Galaxy Z Flip 5

Oba składaki, więc urosną i różnica może być odczuwalna, zwłaszcza w modelu z klapką. Ponadto ma on dostać też znacznie cieńsze ramki. Kolejny Fold natomiast, wraz z powiększeniem zewnętrznego wyświetlacza powinien zaskoczyć nas innymi proporcjami. Jeśli wąski panel do was nie przemawiał, być może doczekacie się jego poszerzenia, co byłoby dobrą wiadomością.

Czytaj też: Oppo ujawnia harmonogram aktualizacji ColorOS 14. Kiedy Twój smartfon dostanie nowy system?

Nowa plotka wspomina też o nowym projekcie, który ma być zgodny z tym, co na 2025 rok Samsung szykuje dla serii Galaxy S25. Nie mówi nam to wiele, bo jeśli chodzi o przyszłe flagowce, to bardzo odległy temat. Podobno producent chce mocno zaingerować w ujednolicony obecnie projekt, a pierwszym tego zwiastunem mają być właśnie składaki. To informacja dość interesująca, bo o ile minimalistyczny, spójny wygląd wszystkich smartfonów Galaxy może być zaletą, o tyle jednocześnie może być to też wada, bo dla wielu osób te modele wyglądają nudno. Pytanie tylko, czy Samsung ograniczy się jedynie do zmian w wyglądzie i ewentualnie do mniejszej wagi, o czym też mówi się w przeciekach? Jeśli tak, to może nie wystarczyć, by walczyć z rosnącą w siłę konkurencją. A jeśli nie – jestem ciekawa, na jakie inne rozwiązania zdecyduje się południowokoreański gigant.