Z pompami ciepła dzieje się coś niedobrego. Popularne źródło ciepła przestało zachwycać?

Pompy ciepła stają się coraz popularniejszym sposobem na ogrzewanie prywatnych domów i budynków użyteczności publicznej w całej Europie. Niestety najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła wskazują, że w ciągu 2023 roku doszło do niepokojącej zmiany. Czyżby uznawane za jedno z najbardziej ekologicznych źródło ciepła przestało być tak łakomym kąskiem dla wielu ludzi?
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało najnowsze dane dotyczące sprzedaży pomp ciepła w wybranych dziesięciu krajach naszego kontynentu. Eksperci wzięli pod uwagę sytuację, jaka ma miejsce w Austrii, Szwajcarii, Niemczech, Danii, Finlandii, Francji, Włoszech, Holandii, Norwegii i Szwecji – czytamy w komunikacie prasowym EHPA.

Czytaj też: Nie ma co się ograniczać tylko do pompy ciepła. Chińczycy pokazują, jak tanio ogrzać dom

Pompy ciepła, przypomnijmy, są uznawane obecnie za najbardziej ekologiczne i oszczędne źródło ciepła. W branży ciepłowniczej mają one stanowić trzon w działaniach na rzecz dekarbonizacji. Wiele krajów europejskich wprowadziło różne programy dofinansowujące zakup pomp ciepła, które z początku bardzo zachęciły do inwestowania w innowacyjną instalację.

Jednakże dane dotyczące sprzedaży w 2023 roku nie napawają już takim optymizmem, jak w roku poprzednim. EHPA donosi, że w trzecim kwartale br. w wymienionych wyżej krajach sprzedano o 14 proc. mniej pomp ciepła w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.

Czytaj też: Pompy ciepła nie potrafią grzać w zimie? Na ten temat mają coś do powiedzenia nasi sąsiedzi

Jedynymi krajami, gdzie wciąż rośnie sprzedaż (chociaż w wolniejszym tempie), są Niemcy i Holandia. Za trzeci kwartał odnotowano tam odpowiednio 60 proc. i 25 proc. wzrostu. Niestety w przypadku pozostałych krajów popularność pomp ciepła maleje bardzo dynamicznie. W Danii czy Finlandii o ponad połowę mniej pomp ciepła zostało sprzedanych od lipca do września 2023 niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

W wielu krajach Europy odnotowuje się znaczny spadek sprzedaży pomp ciepła

Jak wygląda sytuacja z pompami ciepła w Polsce?

Jeśli mowa o pompach ciepła w naszym kraju, to musimy sięgnąć po dane Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), a te również ukazują tendencję spadkową dla pomp ciepła. Jak informuje organizacja, w 2023 roku cała branża grzewcza odczuwa mniejsze zainteresowanie kupnem nowych urządzeń. Dotyczy to zarówno tradycyjnych kotłów, jak i pomp ciepła.

Czytaj też: Marzenie Polaków jeszcze się ziści. To oni wyjawili wielki sekret pompy ciepła i fotowoltaiki

Rok 2022, jak się możemy domyślać, należał do rekordowych pod względem sprzedaży. Obecnie pompy ciepła typu powietrze-woda po trzech kwartałach nadal utrzymują tendencję spadkową i wynosi ona około 30 proc. Co ciekawe, w przypadku gruntowych pomp ciepła nastąpił wzrost sprzedaży o 23 proc. PORT PC liczy bardzo, że w przyszłym roku promocja odnawialnych źródeł energii zostanie zintensyfikowana oraz pojawi się dodatkowe wsparcie systemowe ze strony Unii Europejskiej na rzecz upowszechnienia pomp ciepła w europejskich domach.