Ukraina zaleje wroga dronami. Znamy wielki plan państwa na 2024 rok

Prezydent Ukrainy ogłosił pionierski projekt na nadchodzący rok, mający na celu rozszerzenie zarówno sektora obronnego, jak i technologicznego kraju. Ma to zostać osiągnięte w naprawdę wyjątkowy sposób.
Ukraina zaleje wroga dronami. Znamy wielki plan państwa na 2024 rok

Tak dziś prowadzi się wojnę. Milion dronów FPV w planach Ukrainy

W swoim niedawnym przemówieniu prezydent Ukrainy wyraził ogromny wręcz optymizm co do rozwoju możliwości produkcyjnych dronów na Ukrainie. Ten plan został przedstawiony podczas konferencji podsumowującej osiągnięcia Ukrainy w 2023 roku z udziałem mediów krajowych i międzynarodowych, a on sam stanowi ważny krok naprzód w strategii obronnej kraju i postępie technologicznym ze szczególnym uwzględnieniem rosnącej roli dronów w wojnie i rozpoznaniu.

Czytaj też: Rosja może zacząć się bać. Ukraina rozwija broń, która może zmienić oblicze wojny

Nie są to wprawdzie zupełnie nowe bezzałogowce latające na rynku, ale w sektorze wojskowym wręcz przeciwnie. Tak się bowiem składa, że drony tego typu (FPV) są zwykle wykorzystywane w ramach rozrywki, bo do realizowania wyścigów. Zamiast kontrolera z wyświetlaczem, operator tego typu dronów zakłada na głowę specjalne gogle i porusza się dronem za pomocą kontrolera ze znacznie większą precyzją.

Wiemy już, że drony tego typu są wręcz przepotężnym aktywem w rękach żołnierzy. Są nie tylko małe i szybkie, ale też zapewniają w czasie rzeczywistym pogląd na to, co znajduje się w ich otoczeniu, a do tego mogę przeprowadzić samobójczy atak na (zwykle) nieopancerzony cel lub materiały wybuchowe, potencjalnie doprowadzając do ogromnych eksplozji lub przynajmniej zniszczenia wrogiego systemu broni. Nic więc dziwnego, że już teraz Ukraina produkuje ponad 50000 dronów FPV miesięcznie i ma zamiar znacznie zwiększyć tę liczbę.

Czytaj też: Ukraina ma nową broń. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do siania większego zniszczenia

Dlatego właśnie plan Ukrainy z dronami, który to ma na celu znaczne zwiększenie produkcji dronów FPV, ma kluczowe znaczenie strategiczne w kontekście trwających problemów z bezpieczeństwem narodowym. Ta szybka eskalacja produkcji dronów jest zgodna z wysiłkami państwa w celu wzmocnienia jej zdolności obronnych i ofensywnych. Ulepszona obserwacja, rozpoznanie i potencjalne zastosowania bojowe tych dronów są kluczowymi elementami tej strategii.

Czytaj też: Ukraina zaskoczyła. Takiego wojskowego drona kamikadze jeszcze nie widziałeś

Plan znacznego zwiększenia produkcji dronów FPV podkreśla determinację Ukrainy do wykorzystania najnowocześniejszej technologii w celach wojskowych. Drony te, realizujące zarówno rolę wywiadowczą, jak i bojową, mają znacznie zwiększyć siłę militarną Ukrainy, a jako że w grę ma wejść aż milion egzemplarzy, będzie to wpływ wręcz przeogromny.