Procesory Ryzen 8000 z natywnym wsparciem dla USB 4? Wszystko na to wskazuje

APU AMD Hawk Point APU ma zadebiutować już za dwa tygodnie, 31 stycznia. Najnowsze informacje podają nam, że na wybranych płytach AM5 będzie można korzystać z najnowszego standardu USB, który zapewni transfer wynoszący nawet 80 Gbps. Może to podnieść atrakcyjność procesorów Ryzen, ale…
Microsoft a Ryzen
Microsoft a Ryzen

Standard USB 4 2.0 to w chwili obecne najszybszy sposób transferu danych – umożliwia przesył do 120 Gbps, dlatego nietrudno sobie wyobrazić, jak może podnieść komfort korzystania z komputerów i innych urządzeń. Kilka dni temu pojawiła się informacja o tym, że Microsoft szykuje do jego obsługi system Windows 11 i testuje w tym celu procesory Intel 14. generacji. AMD nie chce wypaść z tego wyścigu.

Procesory Ryzen z obsługą USB 4? Jak najbardziej

Tego, że procesory Ryzen 8000 “Hawk Point” będą wspierać USB 4, można było się spodziewać. Już od jakiegoś czas GIgabyte podawał, że w tworzonych przez siebie płytach z socketem AM5 – jak seria AORUS B650E – chce zaimplementować obsługę tego standardu. Konkurent AMD, czyli Intel, próbował tego już rok wcześniej. “Czerwoni” nie chcieli być gorsi i niektóre płyty producenta obsługiwały USB 4 poprzez karty rozszerzeń produkowane m.in. przez MSI.

Nowy standard pozwala na transfer danych nawet do 120 Gbps, ale to tylko teoria. Bardziej prawdopodobne, że będziemy mieć szybkość 80 Gbps, a i to ogólną. Na oficjalnej stronie serii AMD Ryzen 7 8000 widzimy w specyfikacji informację o złączach: “natywne porty USB 4 (40 Gbps): 2”. Oznacza to, że pojedynczy zapewni nie 80 Gbps, ale połowę tej szybkości. Nie ma się jednak co martwić – to i tak cztery razy lepiej od USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps).

Ryzen a USB

Czytaj też: Windows 11 zapewni transfer szybki jak błyskawica. Wsparcie dla najnowszego standardu już wkrótce

Jak na razie szybkość transferu 40 Gbps wydaje się górną granicą dla producentów. Nie jest jej w stanie przekroczyć Intel, AMD i inni. Wymaga to opracowania całkowicie nowej technologii, która pozwoli na tak szybki przepływ danych. Dlatego myślę, że kolejne kilka lat będzie okresem upowszechniania się USB 4 2.0, a dopiero po tym czasie zaczną przymiarki do kolejnego. Może to być wymuszone przez gwałtowny rozwój rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją, która wymaga szybkiego przesyłu informacji.