Mała rzecz, a ucieszy graczy. Asus prezentuje ROG NUC – gamingowy mini-PC

Targi CES mają to do siebie, że praktycznie na każdych znajdzie się coś ciekawego i innowacyjnego. Tegoroczne już pozwoliły nam na poznanie kilku takich sprzętów, a kolejne warte uwagi zaprezentował Asus. ROG NUC to niewielkie urządzenia o mocy tak dużej, że pozwolą na “granie bez kompromisów”.
ROG NUC
ROG NUC

Miniaturowe komputery NUC (Next Unit of Computing) to wynalazek Intela, który pojawił się na rynku ładnych parę lat temu. Choć ostatnio panowała cisza w tym temacie, sytuacja ta uległa zmianie. Asus porozumiał się z Intelem i wiadomo już, że wprowadzi na rynek co najmniej dwa takie urządzenia. Jako że są przeznaczone dla graczy, zasilą rodzinę sprzętów ROG (Republic of Gamers). Poznaliśmy ich specyfikację.

ROG NUC – specyfikacja i możliwości

Oba urządzenia znajdują się w obudowie otwieranej bez konieczności używania narzędzi. Ich wymiary są takie same: 144 x 112 x 41 mm, a więc nie zajmują dużo miejsca. Ważą zaledwie 800 g. Jak podaje Asus, otwarcie NUC-a i wymiana podzespołów, a potem zamknięcie urządzenia można wykonać w czasie poniżej 10 minut. A co w środku? To zależy od modelu. Mamy je dwa – ROG NUC RNUC14SRKU7168A0I oraz ROG NUC RNUC14SRKU9189A0I. Pierwszy korzysta z procesora Intel Core Ultra 7 155H, drugi – Intel Core Ultra 9 185H. Oba są zoptymalizowane pod kątem wydajności, co ma przełożyć się na płynną rozgrywkę.

Każdy z modeli ma dwie karty graficzne – zintegrowaną Arc oraz GeForce RTX. W przypadku RNUC14SRKU7168A0I jest to GeForce RTX 4060, przy RNUC14SRKU9189A0I mamy RTX 4070. Obiecuje to świetne efekty wizualne i możliwość zabawy w rozdzielczości 4K. Maksymalna obsługiwana ilość pamięci RAM to 32 GB. W każdym modelu znajdują się trzy sloty M.2 2280 PCIe Gen4x4.

ROG NUC

Czytaj też: Miniaturowy komputer do gier może być potężny. Intel NUC 13 Extreme podnosi poprzeczkę

Asus zaimplementował w NUC-ach najlepsze rozwiązania dotyczące połączeń bezprzewodowych i kablowych. Mamy tu Intel Killer WiFi 6E AX1690i, Bluetooth 5.3, HDMI 2.1a, DisplayPort 1.4, Thunderbolt 4/USB4 C, USB 3.2 Gen 2, USB 2.0. Urządzenie można stać lub leżeć, a podświetlenie ARGB, kontrolowane za pomocą aplikacji ROG Armory Crate, pozwala na dostosowanie efektów świetlnych.

Niestety, tak istotnych informacji, jak data premiery czy ceny nie podano. Nie wiadomo także, czy każde z urządzeń będzie sprzedawane w kilku wariantach różniących się ilością miejsca na dysku i pamięci RAM, czy też każde będzie miało swój zdefiniowany standard. Zapewne do wiemy się tego już niedługo. Póki co całość prezentuje się obiecująco i może być hitem na rynku gamingowym.