Słynne Bayraktary dostały Pustynne Żądła. Tureckie drony sięgną po nowe bomby

W sektorze bezzałogowych statków powietrznych (UAV) zrobiło się właśnie ciekawiej po tym, jak drony Bayraktar TB2 doczekały się integracji precyzyjnie naprowadzanych bomb Desert Sting,
Słynne Bayraktary dostały Pustynne Żądła. Tureckie drony sięgną po nowe bomby

Drony Bayraktar TB2 doczekały się integracji bomb Desert Sting

W ramach współpracy między emiracką grupą obronną Edge i turecką firmą Baykar drony Bayraktar TB2 doczekały się kolejnego potężnego uzbrojenia, zwiększającego spektrum ich możliwości. Przypomnę tylko, że Bayraktar TB2 to rodzaj taktycznych dronów klasy MALE, a więc wznoszących się na średnią wysokość oraz mogących pozostawać w locie przez dłuższy czas, który już ugruntował swoją reputację pod względem efektywności w misjach obserwacyjnych, rozpoznawczych i bojowych. Niezmiennie te drony są produkowane przez Baykar, czyli tureckiego producenta, któremu udało się sprzedać je do wielu krajów.

Czytaj też: Rosja dostała cios od Polski. Nasz dron zniszczył system przeciwlotniczy

Bomby Desert Sting zostały z kolei opracowane przez Halcon Systems, czyli spółkę zależną EDGE Group w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ta rodzina inteligentnych mikro bomb występuje w różnych rozmiarach, bo wariantach DS-5, DS-8, DS-16 i DS-25, z czego każdy jest zaprojektowany do konkretnych potrzeb operacyjnych. Bomby te lecą w kierunku celu bezwładnościowo, a ich precyzję wspomaga zarówno system GPS, jak i system laserowy, oferując tym samym bardzo dużą precyzję co do trafiania w cel.

Sama udana integracja wariantu Desert Sting 16 do bezzałogowego statku powietrznego Bayraktar TB2 jest częścią strategicznego sojuszu między Edge a Baykar. Proces ten ma się zakończyć do końca roku, a aktualne plany obejmują również włączenie innych bomb z serii Desert Sting na pozostałe drony firmy Baykar.

Czytaj też: Korea Północna rozwija swoją militarną potęgę. Teraz o nowe drony i pociski hipersoniczne

Samo wdrożenie bomb Desert Sting do Bayraktar TB2 stanowi strategiczne rozszerzenie opcji uzbrojenia UAV i zapewnia szerszy zakres możliwości operacyjnych. Ten krok nie tylko wzmacnia taktyczne zdolności tureckich dronów, ale także stanowi przykład rosnącej współpracy i wymiany technologicznej w sektorze obronnym na świecie. Jest też świetną wiadomością dla użytkowników TB2, którzy będą mogli uzbrajać je również w broń od EDGE Group.