iPhone 16 z nowym przyciskiem. Przyda się wszystkim miłośnikom fotografii

Dużo się mówi o planowanych zmianach w konstrukcji modeli z nadchodzącej serii iPhone 16. Do tej pory spodziewaliśmy się jednak, że większość z nich trafi na pokład tych droższych urządzeń. Tymczasem nowe doniesienia wskazują na nieco inne plany Apple’a. O co chodzi tym razem?
iPhone 15 Pro Max 1 TB Tytanowy Błękitny

iPhone 15 Pro Max 1 TB Tytanowy Błękitny

Co nowego w serii iPhone 16?

Jeśli śledzicie na bieżąco doniesienia związane z serii iPhone 16, to z pewnością słyszeliście już o przycisku przechwytywania, jaki ma pojawić się na pokładzie modeli Pro i Pro Max. Mówiły o tym zarówno przecieki, a nawet mieliśmy okazję zobaczyć ten element na renderach. Jak sama nazwa wskazuje, jego działanie miało ograniczać się do uwalniania spustu migawki i uruchamiania nagrywania. Dość wygodne rozwiązanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że tegoroczny iPhone 16 Pro Max ma znacznie urosnąć, dostając aż 6,9-calowy ekran. Przy tak dużym wyświetlaczu obsługa jedną ręką może być trudna, więc taki dodatkowy przycisk może być bardzo przydatny.

Czytaj też: iPhone 16 może dostać dwa duże udoskonalenia aparatu fotograficznego

Wydawało się jednak, że będzie to element zarezerwowany tylko dla droższych iPhone’ów, co wpisywałoby się w ostatnie działania producenta, mocno rozgraniczające modele Pro od „nie-Pro”. Potwierdzał to również fakt, że nowy przycisk miał być pojemnościowy, a to z kolei pasowało do doniesień o powiększeniu obu urządzeń, w których trzeba byłoby zmieścić dodatkowy silnik haptyczny dla takiego przycisku. Tymczasem może okazać się, że nowość trafi na pokład całej serii, a w dodatku jej funkcjonalność będzie bardziej rozbudowana niż nam się do tej pory wydawało.

Czytaj też: W końcu jakaś sensowna zmiana dla tańszych iPhone’ów. Apple przestanie traktować je po macoszemu

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, przycisk przechwytywania pojawi się we wszystkich tegorocznych iPhone’ach. Jak możecie zauważyć na renderach, ma zostać umieszczony w prawym dolnym rogu ramki, by wygodnie sięgnąć do niego kciukiem. Apple ma zamiar wyposażyć go w czujnik siły dotyku, umożliwiający kontrolę nacisku, by dodać do niego jeszcze inne funkcjonalności. Oprócz natychmiastowego robienia zdjęć i nagrywania wideo, przycisk pozwoli nam na znacznie więcej akcji, a wszystkie związane będą z fotografią mobilną.

Nowy przycisk widoczny na renderach iPhone’a 16 Pro i iPhone’a 16 Pro Max

Jak wynika z raportu, naciśnięcie go do połowy da możliwość ustawiania ostrości, a dopiero pełne naciśnięcie zrobi zdjęcie czy zacznie nagrywanie. Apple chce również dodać gest przesuwania, który umożliwiałby z kolei sterowanie powiększeniem, również z poziomu tego przycisku. Taki zakres funkcji wskazuje na przycisk pojemnościowy, a nie mechaniczny. Czyżby w takim razie także iPhone 16 i iPhone 16 Plus doczekały się zwiększenia rozmiarów, by pomieścić dodatkowy silnik? Trudno powiedzieć, co tak naprawdę szykuje dla nas gigant z Cupertino.

Czytaj też: I takie ulepszenie to ja rozumiem. Kolejne iPhone’y będą działać dłużej

Wydaje się jednak, zwłaszcza w kontekście wcześniejszych plotek, że w tym roku powinniśmy spodziewać się ciekawych zmian w projekcie iPhone’ów. Zresztą, nie tylko w projekcie, bo wszystko wskazuje także na interesujące ulepszenia „w środku”, również te związane ze sztuczną inteligencją.