Niczym stalowe origami. Nowy okręt wojskowy marynarki Iranu zwodzi nasz wzrok

Patrzysz na niego i wiesz, że coś tu jest nie tak. Iran doczekał się właśnie nowego nabytku, którym będzie strzegł swoich interesów na akwenach wodnych, a jego wygląd od razu przyciąga wzrok. Oto korweta Abu Mahdi.
Niczym stalowe origami. Nowy okręt wojskowy marynarki Iranu zwodzi nasz wzrok

Korweta Abu Mahdi już na służbie Iranu. Ten okręt nie bez powodu jest wyjątkowy

W ręce Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej niedawno wpadła nowoczesna korweta rakietowa o nazwie Abu Mahdi, która zwłaszcza z przodu wygląda tak, jak wielkie stalowe origami. Nie jest to jednak zabieg stricte wizualny, bo tego typu kształty zostały podyktowane zarówno podstawową konstrukcją okrętu (to katamaran), jak i dążeniem do obniżenia sygnatury radarowej w ramach spełniania założeń technologii stealth. W niej kluczowe są ostro ciosane kształty, które rozpraszają fale radarowe pod możliwie największymi kątami, wprowadzając radary w błąd.

Czytaj też: Japonia ma nowego niszczyciela wrogich okrętów. Latający SH-60L będzie ich postrachem

Zaprezentowanie światu korwety Abu Mahdi miało miejsce podczas uroczystości w południowym irańskim mieście portowym Bandar Abbas, a samo jej wprowadzenie na służbę oznacza znaczący postęp w irańskiej technologii i strategii morskiej. Nie tylko ze względu na wygląd, ale też wspomnianą konstrukcję katamaranu, która to gwarantuje poprawioną stabilność i wyższą rozwijaną prędkość, a więc cechy kluczowe dla okrętu skupiającego się na wyrządzaniu możliwie największej ilości zniszczeń.

Czytaj też: Spójrz okręt Chin. Pierwsze takie materiały ujrzały światło dzienne

Abu Mahdi to bowiem korweta rakietowa, która podczas misji robi użytek nie tylko z różnorodnych dronów oraz łodzi motorowych, ale przede wszystkim bogatego uzbrojenia. Z aktualnych informacji wynika, że ten okręt uzbrojono w sześć wyrzutni rakietowych na rufie, które mogą mieścić pociski przeciwokrętowe rodziny C802, działa kalibru 30 mm i 20 mm oraz lekkie torpedy. Innymi słowy, Iran doczekał się dostępu do nowoczesnego cuda w swojej marynarce wojennej, które to może zagrozić najpotężniejszym wrogim okrętom. Przynajmniej na papierze.

Czytaj też: Korea Południowa i jej wyjątkowe okręty. Tak buduje się potęgę marynarki wojennej

Wprowadzenie korwety Abu Mahdi do floty symbolizuje strategiczne wzmocnienie irańskiej siły morskiej i odzwierciedla to trwające wysiłki kraju na rzecz rozwoju i wdrażania zaawansowanych technologii wojskowych. Ta korweta jest o tyle ciekawa, że nie tylko zalicza się do okrętów futurystycznych, ale też cechuje się wysoką wielofunkcyjnością, przez którą jest opisywana jako “mobilne miasto morskie”.